Venedik Komisyonundan uyarı “Kayyım Atamaları Demokrasiye Aykırı”

Venedik Komisyonundan uyarı “Kayyım Atamaları Demokrasiye Aykırı”
Avrupa Konseyi'ne bağlı Venedik Komisyonu, kayyım atamalarının  Türkiye’deki ‘demokrasiyi baltaladığını’ açıkladı.Avrupa Konseyi’nin anayasa reformlarını incelemekle görevli organı Venedik Komisyonu’nun açıklamasında,...

Avrupa Konseyi'ne bağlı Venedik Komisyonu, kayyım atamalarının  Türkiye’deki ‘demokrasiyi baltaladığını’ açıkladı.

Avrupa Konseyi’nin anayasa reformlarını incelemekle görevli organı Venedik Komisyonu’nun açıklamasında, Türkiye’deki 31 Mart yerel seçimlerin ardından yapılan kayyım atamalarının demokrasiye aykırı olduğu belirtildi. Bildiride, Yüksek Seçim Kurulu’nun seçilen adayları tanımayarak insanların seçme ve seçilme hakkını ihlal ettiği ve halkın iradesine karşı geldiği vurgulandı.

Euronews'de yer alan habere göre, Venedik Komisyonu Türkiye hükümetine kayyım atamalarının ve alınan kararların iptal edilmesi çağrısı yaptı. Yapılan atamalarla, OHAL kaldırılmasına rağmen etkilerinin sürdürüldüğü ifade edildi.  Venedik Komisyonu ayrıca, 674 sayılı KHK ile Belediye Kanunu’nda yapılan 45’inci maddedeki değişikliklerin yürürlükten kaldırılmasını tavsiye etti.

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Bu tür önlemler ilgili yasal hükümlere saygı bir şekilde uygulanmalı, kanıtlara dayanmalı ve izlenen amaç ile orantılı olmalıdır…Olağanüstü hal 2018’de sona erdi ancak kayyım atamalarının sürekli gündeme getirilmesi endişe verici. Bu değişikliklerin gerekliliği, olağanüstü hal sırasında bile şüpheli görünüyordu. Bu endişe elbette acil durumun sona ermesi ile daha da büyüdü.”