Yeşil top ortada kaldı

Yeşil top ortada kaldı
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çağrısıyla başlatılan sosyal medyada ‘Yeşil toplu’ hesap kampanyası, bu hesaplardaki taciz ve tehdit mesajlarının ortaya çıkmasının ardından sona erdirildi. Twitter’dan...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın çağrısıyla başlatılan sosyal medyada ‘Yeşil toplu’ hesap kampanyası, bu hesaplardaki taciz ve tehdit mesajlarının ortaya çıkmasının ardından sona erdirildi. Twitter’dan açıklama yapan Ünal, “1 Mayıs 2020 tarihinde başlattığımız “Etik Farkındalık” çalışması “Dijital Farkındalık” çalışmamızın 10 Haziran 2020’de başlaması ile sona ermiştir” ifadelerini kullandı.

Ünal açıklamasına şöyle devam etti: 40 gün süren “Etik farkındalık” çalışmamızda küfür, hakaret ve dezenformasyonu görünür kılmak için kullandığımız “Yeşil Küre” görevini başarıyla tamamlamıştır. Hakareti, küfürü, saldırganlığı, kısaca etik olmayan paylaşımları kamuoyu gündemine taşıyarak tartışılmasını sağlamış ve dezenformasyonla mücadelede turnusol etkisi oluşturmuştur. Bu amaçlarla kullanılan “Yeşil Küre” üzerinden “Etik Farkındalık” çalışmasına hakaret, küfür ve aşağılamada bulunanlar da ayrıca bir çalışmanın konusu olmalıdır. Gönüllü olarak “Etik Farkındalık” çalışmamıza katılanlara gönülden teşekkür ederim.
Anka Ajansı’nda yer alan habere göre AK Parti MYK toplantısında, Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Grup Başkanvekili Bülent Turan arasında yaşanan yeşil top tartışmasının ardından, Turan Twitter hesabındaki yeşil topu kaldırırken, AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’in de bu ibareyi kaldırdığı görüldü. Kampanyayı başlatan Mahir Ünal ise yeşil topu kullanmaya devam etti. Öte yandan AK Parti’nin sosyal medyadaki etik ihlallere uymayanları deşifre etmek için oluşturduğu ancak 16 Mayıs’tan bu yana hiç mesaj atılmayan Etik Kurul hesabı da kapatıldı. Kulislere yansıyan iddialara göre, MYK toplantısında Turan’ın “Neden simge olarak top seçiliyor. Bunun başka anlamları da var. Neden üçgen, yıldız ya da hilal değil. Kaldırılması lazım” sözlerine yanıt veren Ünal, uygulamanın farkındalık yarattığı ve amacına ulaştığını söyledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, 1 Mayıs’ta partisinin 12 maddelik sosyal medya etik kurallarını açıkladıktan sonra ‘Etik kurallara uyacağım” ve “milli hesap” anlamına gelen yeşil top emojisini kullanmaya başladığını duyurmuştu.
Ünal’ın başlattığı kampanya ile beliren yeşil top, kısa sürede başka bir sonuca yol açtı, özellikle Twitter’da kadınlara yönelik cinsel tehdit içerikli paylaşımlar yapanların AK Parti’li olduğunu da gözler önüne serdi.
İlk olarak Nevşin Mengü, Canan Kaftancıoğlu, ve Berna Laçin’e taciz mesajları atan yeşil toplu hesaplar ile ilgili konuşan Ünal, “Bu farkındalık çalışması bir kez daha kadim bir ahlaki sorunu gün yüzüne çıkardı. Bu ahlaki sorun, hiçbir konuda öz eleştiri yapmamak, kendisi ile asla yüzleşmemek ve bir farkındalık çalışması üzerinden bile düşmanı olarak gördüğü gruba nefret kusmak sorunudur” ifadelerini kullanmıştı.
Son olarak da Başak Demirtaş’a yönelik cinsel tehdit içerikli paylaşım yapan yeşil toplu bir kullanıcı kamuoyu tepkisiyle tutuklanmıştı. Bunun üzerine Ünal, “Dijital farkındalık” çalışması olduğunu iddia ettiği uygulamayı sonlandırdıklarını duyurdu.

Akşener: Türkiye Bunu Haketmiyor

‘Yeşil Top’ kampanyasına İyi Parti lideri Meral Akşener’den tepki geldi. Akşener, “Geçtiğimiz hafta bu kirli zihniyetin ifşa oluşuna şahit olduk. Binlerce trol hesap kapatıldı. Türkiye uluslararası toplumda rezil edildi. Nedir bu trol ordusu; Birinci görevleri Sayın Erdoğan’ı övmek, ikinci görevleri bize sövmek” dedi.