‘Millet’ topa tuttu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Sözde cumhurbaşkanı” diye nitelendirmesi, siyasette yeni gerilim konusu oldu. Erdoğan, “Sözde genel başkan” diye yanıt verdiği Kılıçdaroğlu’na, 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı, CHP lideri buna “sembolik” bir karşılık verdi.
Her iki partinin ittifak ortaklarının da katıldığı tartışmada Kılıçdaroğlu dün de “sözde cumhurbaşkanı” ifadesini kullanmasının nedenini, 9 maddeyle açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Teşekkür ederim 1 milyon liralık dava açtığı için. Ben 1 paralık tazminat davası açıyorum. Değeri bu çünkü” dedi.

BAHÇELİ’DEN TEPKİ
Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Salı günü yaptığı yazılı açıklamada, “ Sayın Cumhurbaşkanı’na ‘sözde’ demek Türk milletine, demokrasi kültürüne, milli egemenlik ilkelerine hakarettir, hıyanettir, hürmetsizliktir” sözleriyle Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı.
1 PARALIK DAVA
AÇIYORUM, EDERİ O
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise dünkü Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Erdoğan’a daha sert sözlerle yüklendi.
Erdoğan’ı “yapay gündem” oluşturmakla suçlayan Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan zat ‘Sözde cumhurbaşkanı’ dedim diye çok alınmış, Bremen Mızıkacıları gibi herkes saldırıyor. Acaba bir yapay gündem oluşturabilir miyiz? Milleti açlığa, fukaralığa mahkûm eden sensin, o yüzden ben sana sözde cumhurbaşkanı diyorum” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın aleyhine 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Neyse teşekkür ederim, en azından bir paralık açmamış. Ben onun hakkında 1 paralık dava açıyorum, ederi o kadar çünkü” dedi.
Erdoğan’a “Sözde cumhurbaşkanı” demeye devam edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun nedenlerini 9 madde halinde sıraladı.
Söz ettiği 9 maddeyi Twitter’dan da paylaşan Kılıçdaroğlu, “Ne sözdesi kardeşim daha ağırını söylemek istiyorum aslında. Türkiye’yi her gelenin tokatladığı bir ülke haline döndürdün sen!” ifadelerini kullandı.
MUHTIRA SİYASETİ
Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamalarına AK Parti’den sert yanıtlar geldi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter’dan, Kılıçdaroğlu’nun cumhuriyet değerlerine ve makamlarına saldırdığı mesajını paylaştı ve “Cumurbaşkanımıza ‘Sözde Cumhurbaşkanı’ diyen kişinin konumu ve sözü yok hükmündedir. Kendini yok hükmüne sokmuştur” dedi.
“Sözde ve özde” tartışmasının 27 Nisan 2007’de hükümetlerine “muhtıra” vermeye kalkanlar tarafından kullanıldığını ifade eden Çelik, “Şimdi sivil siyasete saygı duyması gerekenler Cumhurbaşkanımıza ‘Sözde Cumhurbaşkanı’ diyerek muhtıra siyaseti yapıyorlar” ifadelerini kullandı.
İSTEDİĞİNİ SÖYLEYEN İSTEMEDİĞİNİ DUYARMIŞ
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de İstanbul’da, gazetecilerin sorusu üzerine tartışmaya katıldı. Siyasette bu sert, kötü dili başlatanın Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu savunan Akşener, “Anadolu’da bir söz var; istediğini söyleyen istemediğini duyarmış” dedi. “Balık baştan kokarmış” diyen Akşener, Erdoğan’ı hedef aldı:
“Bütün bunları başlatan; bu sert, iğrenç, kötü dili başlatan Sayın Erdoğan’dır. Bir türlü AK Parti genel başkanlığından sıyrılıp hepimizin Cumhurbaşkanı olmayı istemedi, yapmadı ve böyle bir tavra girmedi. Şimdi bir 15-20 gün herhalde bu kavga devam eder. Bir algoritma var Türkiye’de, FETÖ’cü, sonra darbe, sonra hain, şimdi de sözde oldu bu algoritmanın içine. Dön baba dönelim bunları konuşmaya devam edeceğiz.”

Önceki Haber

13-01-2021

Sonraki Haber

Lider gitse de seçmen gitmez

Son Haberler

Yüzsüz

Merhaba Sayın Gazete Pencere okuyucusu. Bu içeriği devamını görebilmeniz için sitemize abone

Türkiye donuyor

Merhaba Sayın Gazete Pencere okuyucusu. Bu içeriği devamını görebilmeniz için sitemize abone

Whatsapp Destek
1
Merhaba ;
Sizlere nasıl yardımcı olabilirim ?