Oyuncak uygarlığı

Son Güncellenme Tarihi: Nisan 26, 2020 / 12:04

Napolyon’un mutlak bir iktidar sergilediği dönem boyunca, yani 1800 ile 1814 arasında, Fransa’da yayımlanmış olup da bugün hala okunan tek bir kitap yoktur. Kolomb öncesi uygarlıkların hiçbirinin tekerleği icat etmemiş olması gariptir.

*

O uygarlıkların çoğunun, tekerliğin lamayla rekabet edemeyeceği kadar yükseklere kurulmuş olmasındandır diye düşünülebilir ama mesela Meksika’da çok geniş ovalar var. Daha da garip olan bazı oyuncakların yapımında tekerleği basbayağı kullanmış olmalarıdır.

Chanhu Daro, Pakistan’da bulunan yaklaşık MÖ 2500 yılına ait pişmiş toprak kullanılarak elle yapılmış olan oyuncak araba,Harappa koleksiyonu, Brooklyn Müzesi.

St Michael, Yukon vadisi, Bering Geçişi’nde bulunan Eskimolara ait oyuncak ağaçkakan,

(Nelson, E., 1881: Eskimos about the Bering Strait)

Szigetszentmárton, Macaristan’da bir mezarda bulunan ve MÖ 4000 dönemine ait kilden yapılmış tekerlekli araba, Budapeşte, Macaristan Ulusal Müzesi

Üstte; İkinci yüzyıla ait seramik oyuncak, Taxila (Hindistan) Altta; Köpek ya da geyik, Veracruz,

Meksika (yaklaşık MS 500)

*

MÖ 1. Yüzyılda, İskenderiyeli Heran’un bir sürü inanılmaz icadın babası olduğunu, fakat bu icatların oyuncak olarak kaldığını bilmemiz gerekir.

*

Antropologlar çocukları saklambaç oyununu bilmeyen bir insan topluluğunu şimdiye kadar keşfetmemişlerdir.

Geleneksel oyuncaklar: Mozambikli çocuklar kendi yaptıkları oyuncaklar sayesinde dingil ve araba parçalarının nasıl beraber çalıştığı gibi konuları öğrenebiliyorlar. Geleneksel oyuncaklar kendilerine hasdır, az sayıdadır ve basittir. (Diamond, 2012)

Modern oyuncaklar: Bir Amerikalı kız çocuğu düzinelerce oyuncak tarafından çevrilmiş durumda. Modern oyuncaklar çok sayıda yapılıyor, dükkanlardan alınabiliyor ve eğitimsel hiçbir özellikleri bulunmuyor. (Diamond, 2012)

*

Bu vesileyle başta çocuklarımızın olmak üzere hepinizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, kalbi her zaman çocuk sevgisiyle dolu olan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ve mücadele arkadaşlarını büyük bir minnet ve özlemle anıyorum.

Kubilay Kaptan

1970 yılında Trabzon’da doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini İstanbul’da, lise eğitimini İstanbul ve Toronto’da tamamladı. Lisans eğitimini, 1993 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde; yüksek lisans eğitimini 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora eğitimine Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan Kubilay Kaptan, Princeton Üniversitesi’nde geçirdiği dönemle beraber doktora çalışmasını 2004 tarihinde tamamladı. 1995 yılında STFA’da çalışmaya başladı. 1995 yılında Pakistan’da teknik ofis mühendisi, 1997 yılında Abu Dhabi’de Şantiye Şefi olarak görev yaptı. 1999’da Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Komitesi’nde Statik Şefi olarak çalışmaya başladı ve 2000 yılında Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Komitesi’nin ilk Türk İnşaat delegesi olarak seçildi. İnşaat delegesi olarak Hindistan, Bangladeş, Afganistan, Nepal’de görevlerde bulundu. 2001 yılında Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne de Anlaşmazlık Delegesi olarak çalışmaya başladı ve farklı ülkelerde görev yaptı. 2002 yılında Tancon İnşaat; 2006 yılında, Ukrayna’da D&C Company, 2007 yılında Nadir Yapı’yı kuran Kubilay Kaptan farklı inşaat projelerinde görev aldı. Akademik kariyerine 2006 yılında Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi mimarlık bölümünde başladı. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim dalında, 2009 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim dalında, 2015 yılında Okan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim dalında ve 2016 yılında Beykent Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Anabilim dalında yardımcı doçent olarak görev yaptı. 2009 ve 2014 yılları arasında Afet Araştırma Merkezi’nin kuruculuğunu ve müdürlüğünü üstlendi. Beykent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Türkçe ve İngilizce Bölüm başkanlığına 2018 yılında atandı. 2017’de ilk kitabı Bilim İnsanlarının Tarihi, 2018’de ikinci kitabı Yansımalar ve 2021’de ilk romanı Oyuncak Bebek yayınlandı. Halen inşaat mühendisliği, yazarlık, IFRC ve ICRC danışmanlığını sürdüren Kubilay Kaptan evli ve bir çocuk babasıdır.

Gazete Pencere'yi Google'da Takip Et

Scroll to Top