HKP'den 'hilafet' çağrısı yapanlar hakkında suç duyurusu: Cumhuriyet düşmanları at koşturuyor

HKP'den 'hilafet' çağrısı yapanlar hakkında suç duyurusu: Cumhuriyet düşmanları at koşturuyor
HKP, Filistin mitingindeki görüntüleri paylaşarak 'hilafet' çağrısında bulunan Hizb-ut Tahrir’in yayın organı Köklü Değişim’in yazarı Yılmaz Çelik ve Köklü Değişim’in Medya Genel Koordinatörü Mahmut Kar hakkında...

HKP, Filistin mitingindeki görüntüleri paylaşarak 'hilafet' çağrısında bulunan Hizb-ut Tahrir’in yayın organı Köklü Değişim’in yazarı Yılmaz Çelik ve Köklü Değişim’in Medya Genel Koordinatörü Mahmut Kar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hizb-ut Tahrir’in yayın organı Köklü Değişim’in yazarı Yılmaz Çelik ve Köklü Değişim’in Medya Genel Koordinatörü Mahmut Kar, sosyal medya hesaplarından ‘hilafet çağrısı’ yaptı.

Yılmaz Çelik, İstanbul'da Filistin'e destek mitingi sonrası yaptığı açıklamada “Geliyor gelmekte olan. Hiçbir güç, hiçbir kuvvet bu gelişi durduramayacaktır. Hilafet” ifadelerini kullanırken Mahmut Kar ise “Hilafet geliyor, kaldır sancağı. Kelimei tevhid” paylaşımında bulunmuştu.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları, söz konusu paylaşımların ardından Yılmaz Çelik ve Mahmut Kar’ın “Anayasayı ihlal”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” ve “kanunlara uymamaya tahrik” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

"Cumhuriyet'e sahip çıkmaya devam edeceğiz"

HKP MYK üyesi Adnan Okur, “Ortaçağcı gericilerin hilafet ve saltanat sevdasına karşı laik Cumhuriyet’e sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"Hilafet çağrısı laiklik ile ilgili anayasa maddelerine aykırı"

Çelik ve Kar hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edilen suç duyurusu dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Şüphelilerin X hesaplarından yaptıkları hilafet çağrıları laiklik ile ilgili anayasa maddelerine aykırıdır. Laik Cumhuriyet’e karşı hilafet makamını geri çağırmak, bunun için mitingler düzenleyip mitinge gelen kitleyi hilafeti kurmak için mücadeleye teşvik etmek anayasaya açıkça karşı gelmektir. Anayasal güvenceye alınmış laiklik ilkesini yok saymaktır”

"Cumhuriyet düşmanları at koşturuyorlar"

Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan HKP MYK üyesi Adnan Okur, şu ifadeleri kullandı:

"Mustafa Kemal’leri, İnönü’leri, Kuvayi Milliyeci atalarımızı ve onların bize emaneti laik Cumhuriyet’i savunanlar cezalandırılıyor” dedi. Ege Akersoy’un tutuklanmasını anımsatan Okur, “Yüreğinde Mustafa Kemal Atatürk sevgisi yaşayan Ege Akersoy adlı üniversite öğrencisi yakalanıp içeriye atılıyor ama laik Cumhuriyet düşmanları at koşturuyorlar.

Biri günbegün yıkılıp, ufalanıp yok oluşa sürüklenen laik Cumhuriyet; öbürü ise günbegün büyüyen, güçlenen, tüm kurum ve kadrolarıyla Türkiye’yi Taliban Afganistan’ına döndürmeye çalışan ortaçağcı faşist din devleti."