AB’den Ermenistan-Azerbaycan misyonu

AB’den Ermenistan-Azerbaycan misyonu
Avrupa Birliği (AB) Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilimde barışın tesis edilmesi amacıyla Ermenistan’a yüz kadar sınır gözlemcisi gönderme kararı aldı.DW Türkçe’nin haberine göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik...

Avrupa Birliği (AB) Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilimde barışın tesis edilmesi amacıyla Ermenistan’a yüz kadar sınır gözlemcisi gönderme kararı aldı.

DW Türkçe’nin haberine göre, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 27 üye ülkenin dışişleri bakanlarının önceki gün Brüksel’de “AB Ermenistan Misyonu” (EUMA) adı verilen yeni bir sivil misyon kurulmasına karar verdiğini bildirdi.

Borrell’in ofisinden alınan bilgiye göre, uzmanlar önümüzdeki haftalarda Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Dağlık Karabağ bölgesine gönderilecek. Başlangıçta iki yıl olarak planlanan misyon, sınır bölgesinde istikrara katkıda bulunmayı ve iki hasım ülke arasında güven inşa etmeyi amaçlıyor.

Borrell, oluşturulan misyonu, “AB’nin Güney Kafkasya’daki angajmanında yeni bir aşama” olarak değerlendirirken, “Hedef bölgede sürdürülebilir barış” ifadesini kullandı.