Koreler karşılıklı füze gönderdiler

Koreler karşılıklı füze gönderdiler
Kuzey Kore ve Güney Kore, 1953’te sona eren Kore Savaşı’ndan bu yana ilk kez birbirlerinin kıyılarına füze fırlattı. Seul, Pyongyang’ın füze denemelerine üç saat sonra yanıt verdi.Güney Koreli yetkililere göre Kuzey Kore,...

Kuzey Kore ve Güney Kore, 1953’te sona eren Kore Savaşı’ndan bu yana ilk kez birbirlerinin kıyılarına füze fırlattı. Seul, Pyongyang’ın füze denemelerine üç saat sonra yanıt verdi.

Güney Koreli yetkililere göre Kuzey Kore, dün sabah yerel saatle 09.00’da doğu ve batı yönlerinde 10 füze fırlattı. Füzelerden en az biri, iki ülke arasındaki fiili deniz sınırı olan Kuzey Sınır Hattı’nı 26 kilometre aşarak Sokço kentinin 57 kilometre doğusuna ve Ulleung Adası’nın 167 kilometre kuzeybatısına düştü. Füzenin tespit edilmesinden sonra Ulleung Adası’nda sirenler çaldı ve halka sığınaklara inme çağrısı yapıldı.

Ülkesinin güvenlik konseyini toplayan Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk-yeol, füzenin Güney Kore karasularının dışına düşmesine karşın bunu sınır ihlali diye niteledi ve Kuzey’e “sert ve hızlı şekilde” yanıt verileceğini duyurdu.

Birkaç saat sonra, Güney Kore uçakları savaş uçaklarından Kuzey Kore’nin doğu kıyısı açıklarına üç füze fırlatıldı. Füzelerin deniz sınırında Kuzey’in Güney’e fırlattığı füzeyle benzer bir mesafeye düştüğü belirtiliyor.