Merkel: Mücadelenin daha başındayız

Merkel: Mücadelenin daha başındayız
Almanya Başbakanı Angela Merkel koronavirüs ile daha uzun süre yaşamaya devam edileceğini söyledi. Almanya’da bu hafta koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş gevşetilmeye başlansa da Merkel dün Federal Meclis’te...

Almanya Başbakanı Angela Merkel koronavirüs ile daha uzun süre yaşamaya devam edileceğini söyledi. Almanya’da bu hafta koronavirüs nedeniyle uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş gevşetilmeye başlansa da Merkel dün Federal Meclis’te yaptığı hükümet açıklamasında “Pandeminin son safhasında değiliz, hala başındayız. Salgınla uzun süre yaşamak zorunda kalacağız” dedi. Aşı çalışmalarına da değinen Şansölye Merkel, ‘’Bilimin milliyeti olmaz. Bilim insanlığa hizmet eder. Bu nedenle, bir aşı bulunduğunda herkese sunulmalı ve fiyatı uygun olması gerekir’’ diye konuştu.
Kısıtlama kararlarını kolay almadıklarına dikkati çeken Merkel”Bu salgın demokrasiye bir dayatma. Çünkü temel hak ve ihtiyaçlarımızı sınırlıyor. Görev sürem boyunca böyle bir kararı almakta bu kadar zorlanmamıştım ama bu zorunluydu.” dedi. Gevşemenin de hızlı bir şekilde olmaması konusunda uyaran Merkel ‘’Uyarmak benim görevim. Şimdi başardıklarımızı kaybedemeyiz ve bir geriye gidiş riskiyle karşılaşmayalım’’ ifadelerini kullandı.