Virüs 60 derecede enfekte edebiliyor

Virüs 60 derecede enfekte edebiliyor
Fransız bilim insanları tarafından yapılan teste göre koronavirüs 60 derecede bile enfeksiyon yaymaya devam ediyor.Fransa’nın Aix-Marsilya Üniversitesi’nde Prof. Demi Charrel ve ekibi koronavirüs hastalığına neden olan virüsü...

Fransız bilim insanları tarafından yapılan teste göre koronavirüs 60 derecede bile enfeksiyon yaymaya devam ediyor.
Fransa’nın Aix-Marsilya Üniversitesi’nde Prof. Demi Charrel ve ekibi koronavirüs hastalığına neden olan virüsü 1 saat boyunca 60 derece sıcaklığa maruz bıraktığı belirtilirken buna rağmen, bu sürenin sonunda bazı virüslerin çoğalmaya devam ettiği görüldü.
HAYATTA KALDI
Fransız bilim insanları deney için, bazı hastalardan alınan virüslerle Afrikalı maymunların hücrelerini enfekte etti. Hücreler ‘temiz’ ve ‘kirli’ şeklinde iki farklı ortamda denenmesi için küçük tüplere konuldu ve biyolojik bulaşıcılığı test etmek için simüle edildi.
Euronews’te yer alan habere göre, denemeler sonucunda 60 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılan temiz tüpteki virüsün etkisizleştiği görüldü ancak aynı sıcaklığa maruz kalan kirli tüpteki bazı virüsler hayatta kaldı. Araştırmada sıcaklık artışının virüslerin enfekte etme özelliğini azalttığını ancak yaşayan bazı türlerinin yeni enfeksiyonlara neden olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.