Virüs havada asılı kalıyor

Virüs havada asılı kalıyor
Bilim insanları, küresel salgına yol açan koronavirüsün havadan bulaşıp bulaşmadığı sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. Son olarak, salgının çıkış noktası Çin’in Vuhan kentinde yapılan bir araştırmada, virüsün...

Bilim insanları, küresel salgına yol açan koronavirüsün havadan bulaşıp bulaşmadığı sorusunun yanıtını aramaya devam ediyor. Son olarak, salgının çıkış noktası Çin’in Vuhan kentinde yapılan bir araştırmada, virüsün iyi havalandırılmayan yerlerde havada asılı kalabildiği ortaya çıktı. Araştırmacılar, bu bulgunun virüsün havadan bulaştığı anlamına gelmediğini vurguladı. Araştırmada, kapalı ortamlarda uzun süre kalınmaması gerekliliğine ve havalandırma sistemlerinin önemine dikkat çekildi.
30 NOKTADAN ÖRNEK

Vuhan Üniversitesi’nin kentte iki hastanenin içindeki ve çevresindeki 30 noktadan Şubat ve Mart aylarında alınan örnekler üzerindeki araştırması, iyi havalandırılan kamusal alanların büyük çoğunluğunda havada virüs partikülü bulunmadığını tespit etti. Ancak kalabalık ve iyi havalandırılmayan yerlerde havada virüs bulunabildiği sonucuna varıldı.
GİYSİ ÇIKARILAN ODADA
Tıp dergisi Nature’da yayımlanan araştırmaya göre, Vuhan’daki sağlık çalışanlarının koruyucu giysilerini çıkardığı kapalı bir alandan, iki hastanenin tuvaletinden ve büyük bir mağazanın girişinden alınan hava örneklerinde dikkate değer miktarda virüs partikülüne rastlandı. Giysilerin çıkarıldığı iyi havalandırılmayan odalarda özellikle yüksek oranda virüs partikülü tespit edildiği ve bu durumun, giysiler üzerindeki partiküllerin soyunma esnasında havaya tekrar sıçrayabildiği belirtildi. Bununla birlikte, hastanelerin bu alanlardaki dezenfeksiyon önlemlerini artırmasıyla partiküllerin de yok olduğu bilgisi verildi.
“HAVADAN BULAŞMANIN
KANITI DEĞİL”

Araştırmada, havada ölçülebilen virüs varlığının bu yolla bulaşma anlamına gelmediği vurgulandı. Araştırmacılar, örneklerde sadece virüsün RNA’sının tespit edildiğine dikkat çekerek, bunların bulaşıcı mı yoksa zararsız mı olduğunun henüz bilinmediğini belirtti. Araştırmayı New York Times gazetesine yorumlayan bulaşıcı hastalık uzmanı Harvey V. Fineberg, “Buradaki eksik parça, devam eden bir viral üreme. Bu virüsü, havadan çoğaltabilir misiniz?” dedi.
“KAPALI ALANLARDAN UZAK DURUN”
Virgina Tech Üniversitesi’nden Profesör Linsey Marr ise insanların öksürmesi, hapşurması veya konuşması ile saçılıp yere ve yüzeylere düşecek kadar ağır olmayan, havada asılı kalabilen küçük virüs parçacıkları hakkında “Bunlar, en az iki saat boyunca havada dolaşacaktır” yorumu yaptı. Marr, Wuhan’daki araştırmanın havadan bulaşma ihtimaline işaret ettiğini savunarak, “Ölçülebilir miktarlarda virüs bulunması ilginç. Araştırma, küçük ve kapalı alanlardan uzak durmanın önemini vurguluyor” diye konuştu.
DSÖ “SINIRLI” DEMİŞTİ
Dünya Sağlık Örgütü, virüsün hava yoluyla bulaşıp bulaşmadığına dair son uyarısında, bu riskin çok sınırlı olduğunu vurgulamıştı. Kurum, Çin’de 75 bin vaka üzerinde yapılan analizde tek bir havadan bulaşma bulgusuna rastlanmadığını açıklamıştı.