İstanbul'dan Filistinli çocuklara balonlarla 800 karne

İstanbul'dan Filistinli çocuklara balonlarla 800 karne
Bakırköy Halil Vedat Fıratlı İlkokulu’nda, mezun olamayan Filistinli çocuklar için temsili karne hazırlandı. Balonlara asılan 800 karne, gökyüzüne bırakıldı.

Bakırköy Halil Vedat Fıratlı İlkokulu’nda, bu yıl okula gidemeyen ve mezun olamayan Filistinli çocukların anısına gökyüzüne yüzlerce balon bırakıldı. Düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ile çok sayıda öğretmen, öğrenci ve veli katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul dahil 81 ildeki okullarda düzenlenen etkinlikle balonlara asılan karneler, Filistinli çocuklar için gökyüzüne bırakıldı.

68282-1.jpg

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, çocukların bugün kıymetli bir ders verdiğini belirterek, "Biz öğretmenler olarak hep çocuklarımıza karne verdik. Bugün de çocuklarımız tüm dünyaya bir karne veriyorlar. Büyüklerine karne veriyorlar. Diyorlar ki; çocuklar ölmesin, kadınlar ölmesin, evler okullar yıkılmasın, bu dünyaya sevgi barış ve kardeşlik kaplasın. Aslında bugün çocuklarımız bize en kıymetli en değerli dersi veriyor. Bakırköy’den İstanbul’un orta yerinden tüm dünyaya haykırıyorlar. Ey İsrail çocukları öldürme, kadınları öldürme, hastaneleri bombalama, çocukların çığlıklarını bastırma, okullardan çocukların neşesi cıvıltısı yükselsin. Anneler ağlamasın, babalar ağlamasın, bu dünya hepimize yeter" diye konuştu.

"Karnelerini Filistinli çocuklara armağan ediyorlar"

Yentür, Filistin’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek, "7 Ekim’den bu yana Gazze’deki Filistin’de yaşananlar gerçekten bir insanlık dramı. Bu yüzden çocuklarımız bir duyarlılığın göstergesi olarak, çocuk kalbiyle, çocuk duyarlılığıyla karnelerini Filistinli Gazzeli çocuklara hediye ediyorlar. Onlara balonlarla uçuruyorlar. Aslında burada dünyaya bir mesaj var. Dünyada barışın, kardeşliğin, dostluğun yücelmesi çocuklarımızın bakış açısıyla gerçekleşir bu noktada biz büyüklere de büyük ders vermiş oluyorlar. Bugün buradaki eylemle Filistin’de okulları yıkılan, ölen çocukların manevi hatırasına yönelik, onların hislerini paylaşmaya yönelik çocuklarımız karnelerini gökyüzüne uçuracaklar; bu güzel davranıştan dolayı onları kutluyoruz" dedi Konuşmaların ardından 'Filistinli çocuklara selam olsun' cümleleriyle Filistin bayrağını renkleri olan siyah, kırmızı ve yeşil renklerde balonlar gökyüzüne bırakıldı.