CHP'li Ateş: Bütçe açığı büyüdükçe hazine arazilerinin satışı artacak

CHP'li Ateş: Bütçe açığı büyüdükçe hazine arazilerinin satışı artacak
CHP Milletvekili Ateş, hazinenin taşınmaz satışlarından 6 milyar dolar gelir elde ettiğini belirterek, "Bütçe açığı büyüdükçe, hazine arazilerinin artışı artacak" dedi.CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu...
CHP Milletvekili Ateş, hazinenin taşınmaz satışlarından 6 milyar dolar gelir elde ettiğini belirterek, "Bütçe açığı büyüdükçe, hazine arazilerinin artışı artacak" dedi.

CHP Bolu Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Türker Ateş, hazine tarafından son 10 yılda satışı gerçekleştirilen taşınmazların bilançosunu çıkardı. 2013-2023 yılları arasında hazinenin taşınmaz satışlarından 6 milyar dolar gelir elde ettiğini ifade eden Ateş, “En yüksek gelir 3 milyar dolar ile 2/B arazilerinin satışından elde edildi. Hem arsa hem arazi satışlarından elde edilen gelirler 1’er milyar doları aştı. Son 10 yıldır devlet en büyük emlakçı oldu” dedi.

Kamunun taşınmaz satışlarına 2024 yılında hızlı başladığına dikkat çeken Ateş, “Bütçe açıkları büyüdükçe, hazine arazilerinin satışı maalesef hızlanacak. Bugünkü kurla son 10 yılda elden çıkarılan kamu taşınmazının toplam değeri 180 milyar lira” diye konuştu.

Taşınmaz gelirlerinin yarısı 2/B satışlarından geldi

Elde edilen gelirlerinin yarısının 2/B satışlarından geldiğine dikkat çeken Ateş, “Kamuoyunda 2/B olarak bilinen düzenleme 2012 yılında kanunlaştı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerinden yaptığımız hesaplamalara göre, 2013 yılından beri 2/B satışlarından toplam 3 milyar dolar gelir elde edildi. Ülkenin çok değerli alanları, orman vasıflarını yitirdikleri gerekçesi ile imara ve ranta açıldı” dedi. Bu hafta içerisinde TEDAŞ ve TEİAŞ’ın kullanımındaki çoğunluğu Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinde bulunan 73 adet arsa satış kapsamına alındığını hatırlatan Ateş, yaklaşık 6 milyon metrekare alan ormanın Cumhurbaşkanı Kararı ile orman sınırları dışına çıkarıldığını kaydetti.

Ateş, "2013 yılından beri, arsa satışlarından 1 milyar 111 milyon dolar, arazi satışlarından 1 milyar 82 milyon dolar gelir elde edildi. 240 milyon dolar hazineye ait tarım alanı satıldı. Satışlardan elde edilen gelirler, verimli alanlara aktarılamadı. İktidarın israf politikaları nedeniyle çarçur edildi" dedi.