Reuters'tan 2024 için 'TL' öngörüsü: Yakın zamanda kayıplarını telafi edemeyecek

Reuters'tan 2024 için 'TL' öngörüsü: Yakın zamanda kayıplarını telafi edemeyecek
2024'e az bir zaman dilimi kalmışken Reuters'ın anketinde TL'ye yönelik tahmin açıklandı. Anket sonucuna göre dünyada birçok para birimi değerlenecekken TL'de ise değer kaybı söz konusu. TL'nin yakın zamanda değer kayıplarını...

2024'e az bir zaman dilimi kalmışken Reuters'ın anketinde TL'ye yönelik tahmin açıklandı. Anket sonucuna göre dünyada birçok para birimi değerlenecekken TL'de ise değer kaybı söz konusu. TL'nin yakın zamanda değer kayıplarını telafi edeceği düşünülmüyor.

TL, 2021 Aralık'tan bu yana belirli aralıklarla değer kaybı yaşarken dolar ve eurodaki yükseliş vatandaşın cebine enflasyon olarak geri dönüyor.
2023 yılının bitmesine sayılı günler kala yılın analizi ve 2024 yılının tahminleri de güncelleniyor.

Reuters'ın düzenlemiş olduğu ankete göre; gelişmekte olan ülkelerin (EM) para birimleri, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentilerin kuvvetlenmesiyle dolar karşısındaki bu yılki kayıplarını gelecek yıl telafi edip, hafif yükselecek fakat Türk lirasının (TL) yakın vadede değer kazanması düşünülmüyor.

EM kur endeksi, ABD enflasyonundaki düşüş ve Fed'in para politikasında gevşeme yanlısı açıklamalarının ardından geçen ay doların gerilemesiyle, Kasım ayının başından bu yana yüzde 2,6 yükseldi ve bu yükselişin önümüzdeki yıl da sürmesi tahmin ediliyor.

TL'nin kayıplarını telafi etmesi beklenmiyor

2023 yılında sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 10 civarında değer kaybeden TL ve Güney Afrika randının yakın zamanda kayıplarını telafi edeceği düşünülmüyor. Reuters'ın gelişmekte olan piyasa para birimlerine yönelik gerçekleştirdiği ankette TL tahmini veren kurumların tahminlerinin medyanına göre, dolar/TL'nin bir ay sonra 28,9, üç ay sonra 30, altı ay sonra 31,6684, 1 yıl sonra ise 33 olması bekleniyor.