Ayasofya’nın restorasyon ihalesi Erdoğan’ın arkadaşına verildi

Ayasofya’nın restorasyon ihalesi Erdoğan’ın arkadaşına verildi
Ayasofya’nın 218 milyon TL’lik restorasyon ihalesi Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a verildi.Ayasofya’nın 218 milyon TL’lik restorasyon ihalesi Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a verildi. 2022’de de Ayasofya’nın...
Ayasofya’nın 218 milyon TL’lik restorasyon ihalesi Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a verildi.

Ayasofya’nın 218 milyon TL’lik restorasyon ihalesi Erdoğan’ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a verildi. 2022’de de Ayasofya’nın bazı bölümlerinin restorasyonu Erdoğan’ın bir başka arkadaşı Hilmi Şenalp’e yaptırılmıştı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü, 26 Eylül 2023 tarihinde “Ayasofya-i Kebir Camii İkinci Etap Restorasyon (Uygulama) İşi” için ihale düzenledi. Eylülde düzenlenen ihalenin sonucu ise 26 Ocak tarihinde açıklandı. Pazarlık usulüyle düzenlenen ihaleyi 218 milyon 500 bin TL bedelle Güryapı Restorasyon Taahhüt Şirketi’nin aldığı duyuruldu.

2025’in Eylül ayına kadar Ayasofya’nın teslim edildiği bu şirket ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkadaşı Hasan Gürsoy’a ait. Gürsoy’un şirketleri, Cumhurbaşkanlığı Huber Köşkü, Süleymaniye Cami, Galatasaray Üniversitesi, Arkeoloji Müzesi ve Topkapı Sarayı'nın restorasyon işlerini de yapmıştı. Ayrıca, Ahlat Köşkü ve Çamlıca Camii gibi milyonlarca liralık projelerin yapımını da üstlenen Gürsoy’un şirketleri, Bilal Erdoğan'ın yöneticisi olduğu Okçular Vakfı tarafından kullanılan Okçular Tekkesi’nin restorasyonunu da yaptı.

İlk değil

Ayasofya’nın Erdoğan’ın arkadaşına giden ilk ihalesi bu değil. Vakıflar Genel Müdürlüğü 30 Aralık 2021 tarihinde, “Ayasofya Külliyesi’nde bulunan türbelerin, sıbyan mektebinin ve muvakkithanenin restorasyonunun yapılması” adı altında pazarlık usulüyle bir ihale düzenlemişti. Bu ihalenin de Hassa Mimarlık, Iras Yapı ve Adamak Restorasyon isimli üç şirketin kurduğu iş ortaklığına 23 milyon 51 bin TL’ye verildiğine ulaşılmıştı. İş ortaklığında yer alan Hassa Mimarlık Şirketi’nin sahibi Muharrem Hilmi Şenalp de Erdoğan’ın “yakın arkadaşı” olarak biliniyor.

Şenalp, Boğaziçi Köprüsü’nün çıkışında inşa edilen “Şehitler Abidesi”nin de mimarı. Hassa Mimarlık; Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Cami ve Kültür Merkezi, Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin master planı ve konsept tasarımı, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri, Ataşehir Mimar Sinan Cami, Eyüp Sultan Türbesi restorasyonun da aralarında bulunduğu bir çok projeye imza attı.