Buldan’dan Diyarbakır’daki gözaltılara tepki: Kumpas operasyonu

Buldan’dan Diyarbakır’daki gözaltılara tepki: Kumpas operasyonu
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Van milletvekili adayı Pervin Buldan, Diyarbakır merkezli gözaltılara tepki göstererek “ Kumpas operasyonu” dedi14 Mayıs...

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı ve Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Van milletvekili adayı Pervin Buldan, Diyarbakır merkezli gözaltılara tepki göstererek “ Kumpas operasyonu” dedi

14 Mayıs genel seçimleri kapsamında Başkale ilçesinde Yeşil Sol Parti seçim bürosuna ziyaret gerçekleştirdi. Seçim bürosu önünde coşkuyla karşılanan Buldan, sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yapılan operasyon ile ilgili konuştu.

Van'da 14 Mayıs seçimlerinde 8 milletvekilinin tamamını çıkarma hedefiyle bir çalışma yürüteceklerini söyleyen Buldan, "Size söz veriyorum AKP'yi bu bölgede tabela partisi haline getireceğiz. Hakkari'de 3-0 dedik, Van'da 8-0 sıfır yapacağımıza inanıyorum. Bu konuda en çokta Başkale halkına güveniyoruz. Başkale en yüksek oy oranının çıktığı ilçelerden sadece bir tanesidir. Bu önemli bir orandır. Bizim yüz akımızsınız. Sizler bu seçimler çalışmalarımızda ve oylarımızda belirleyici bir role sahipsiniz. Bu seçim, 21 yıllık AKP-MHP iktidarını saltanatını, zulmünü ve baskının sona ereceği bir seçimdir. Bu seçimlerde, AKP'nin baskılarına, zulmüne, hukuksuzluklarına son vereceğiz” dedi.

‘BU KUMPAS OPERASYONLARIDIR’

Mezopotamay Ajansı’nda yer alan haber göre, AKP-MHP iktidarı son demelerini yaşadığını ifade eden Buldan, "Bu son demlerini yaşarken Diyarbakır merkezli birçok ilimizde gözaltı operasyonları yaptılar. Bu operasyonun adı bir kumpas operasyonudur. Çünkü seçimler yaklaştıkça, seçim çalışmalarını yürütecek olan, seçimlerde görev alacak olan avukatlara, seçimlerde sahne alacak sanatçılara, çalışma yürütecek olan arkadaşlarımıza yönelik yapılan bu operasyonun şiddet ve nefretle kınıyoruz. Kaybettikçe saldırıyorlar ama saldırdıkça daha çok kaybedecekler. Bu yüzden bütün bu baskılara, engellemelere, faşizm koşullarına ve halkımızı birlik ve beraberlik önemine özellikle vurgu yapmak istiyorum. Gün birlik ve beraberliğimizi yaratma günüdür. Mücadelemizi büyütme, faşizmi yenme günü ve AKP'yi tabela yapma günüdür" diye konuştu.