ÇAKICI VE EVCIL DE DIŞARIDA

ÇAKICI VE EVCIL DE DIŞARIDA
Çakıcı ve Evcil serbestgazeteciler hâlâ içerideGazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel'in tahliye talepleri reddedildi. İnfaz düzenlemesinden yararlanan Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil ise tahliye...

Çakıcı ve Evcil serbest
gazeteciler hâlâ içeride

Gazeteciler Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Hülya Kılınç, Murat Ağırel'in tahliye talepleri reddedildi. İnfaz düzenlemesinden yararlanan Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil ise tahliye edildi.

İnfaz düzenlemesiyle birlikte denetimli serbestlik süresinin değişmesi üzerine tahliye isteyen gazeteciler Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun başvuruları reddedildi.

Avukat Hüseyin Ersöz, Twitter’dan yaptığı paylaşımda tahliye taleplerinin reddedildiğini duyurarak karar tepki gösterdi. “Mevcut delil durumu”, “atılı suç için yasada öngörülen ceza” gibi standart sebeplerin karara gerekçe olarak gösterilmesini eleştiren Ersöz şu ifadeleri kullandı:

‘CİDDİYET KALMADI’

“Karara gerekçe olarak ‘yasada öngörülen ceza’ yazması ise ayrı bir skandal! Biz diyoruz ki son kanun değişikliği ile ‘ceza alsalar dahi yatmayacaklar’, onlar diyorki ‘olsun, ne farkeder’! Meselenin ciddiyeti kalmadı ne yazık ki! Kararın gerekçesi olan ‘mevcut delil durumu’ ise ‘çeyrek sayfa haber’! Anladık, ‘kurt kuzuyu yemeyi aklına koymuş’ ama bu kadar mı pervasızca? 2008’den beri siyasi davalara giriyorum, bu kadar kötü bir dönem yoktu demeye dilim varmıyor! Yazık!” dedi.

Gazetecilere yöneltilen MİT Kanunu’na muhalefet suçu 3 yıldan 9 yıla kadar hapis cezasını öngörüyor. İnfaz değişikliğiyle denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkarılmıştı. Avukatlar, yargılama sonunda alt sınırdan uzaklaşılarak ceza verilse bile gazetecilerin kapalı cezaevinde kalmayacağına dikkat çekerek tahliye talebinde bulunmuştu

KUTU KUTU KUTU

‘BABALAR’ DIŞARIDA

Alaattin Çakıcı infaz düzenlemesinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından serbest kaldı. 65 yaş ve üzeri tutukluların tahliyesine öncelik verilirken, 67 yaşındaki Alaattin Çakıcı da gece yarısı cezaevinden çıktı. Çakıcı ve yakınlarının bulunduğu otomobiller, konvoy halinde kampüsten ayrıldı. Çakıcı’nın avukatı Zeynep Çiftçi müvekkilinin tahliye edildiğini ve bir arkadaşının otelinde dinlendiğini duyurdu. Cezaevinden çıkan Çakıcı’nın ilk görüntüleri de sosyal medyada paylaşıldı. 'Suçtan kaynaklanan mal varlıklarını akladığı ve ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme’ suçlamasıyla 2015'ten bu yana tutuklu bulunan iş insanı Erol Evcil için tahliye kararı verildi.