Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı

Cumartesi Anneleri serbest bırakıldı
Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına karşın 951’inci haftada...

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararına karşın 951’inci haftada da polis tarafından engellenerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Bu arada eyleme katılan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder de ablukaya alınmıştı.

AYM’nin Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemlerinin yasaklanmasıyla ilgili verdiği “ihlal” kararının ardından Cumartesi Anneleri, 10 haftadır meydana karanfil bırakarak oturma eylemini sürdürüyor. Bu haftaki eyleme HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, TBMM Grup Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da katıldı.

18 kişi gözaltına alındı

Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız, İkbal Eren Yarıcı, Maside Ocak, Hanım Tosun, Mikail Kırbayır, Ali Ocak, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Cihan Kaplan, Hatice Onaran, Fırat Akdeniz, Nazım Dikbaş, İsmail Yücel, Hünkar Hüdai Yurtsever, Arda Yüksel, Arzu Aksakal ve Meryem Bars polis müdahalesiyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Gazeteciler de alandan uzaklaştırıldı

Gözaltı işlemlerinin ardından gazeteciler de alandan uzaklaştırıldı. Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Cengiz Çiçek de meydanda abluka altına alındı. Cumartesi Anneleri’nin açıklamasını Buldan okudu.