Gazze’ye yönelik saldırıları kınayan İsrailli vekil Ofer Kasif’e İsrail Meclis’i 45 gün uzaklaştırma cezası verdi

Gazze’ye yönelik saldırıları kınayan İsrailli vekil Ofer Kasif’e İsrail Meclis’i 45 gün uzaklaştırma cezası verdi
İsrail’in Gazze’de yaptığı saldırılarda sivillerin katledildiğini söyleyen HADAŞ Milletvekili Ofer Kasif İsrail Meclis’i Knesset tarafından 45 gün süreyle görevden uzaklaştırıldıİsrail Komünist Partisi dahil bir çok...
İsrail’in Gazze’de yaptığı saldırılarda sivillerin katledildiğini söyleyen HADAŞ Milletvekili Ofer Kasif İsrail Meclis’i Knesset tarafından 45 gün süreyle görevden uzaklaştırıldı

İsrail Komünist Partisi dahil bir çok yapının seçimlerde desteklediği Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi (HADAŞ) Milletvekili Ofer Kasif, geçtiğimiz günlerde İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kasif, İsrail’in Filistin’de bir soykırım yaptığını ve sivilleri hedef aldığını ifade ederek “Binyamin Netenyahu yönetimindeki sağcı hükümetin politikaları iki taraftan da sivillerin öldürülmesine neden oluyor” ifadeleri kullandı.

Şiddetin artmasını İsrail’in istediğini ifade eden Kasif, açıklamasında “Tüm barış severleri İsrail’e karşı ses çıkartmasını” da istedi.

Kasif’in açıklamaları sonrası son seçimlerde sağ ağırlıklı bir görünüm oluşturan İsrail Parlamentosu bu açıklamaları İsrail’e karşı propaganda sayarak Kasif hakkında işlem başlattı.

Parlamentonun etik kurulu vardığı sonuçta Ofer Kasif’in 45 gün süreyle Meclis’ten uzaklaştırılmasına ve iki hafta maaşına el konulmasına karar verdi.

Bu kararla birlikte Kasif 45 gün Meclis işleyişinde yer alamayacak.

HADAŞ kınadı

HADAŞ ise bu durumu “siyasi ifade özgürlüğünün tabutuna bir çivi daha çakılması” olarak değerlendirdi.

HADAŞ yaptığı açıklamada “Savaşa ve İsrail’in canice saldırılarına karşı çıkmanın Hamas’ın eylemlerine verilen destekle eş tutulduğu iddiası sadece temelsiz değil, aynı zamanda kötü niyetlidir. Kasif, ilk andan itibaren Hamas’ın eylemlerini en güçlü ifadelerle kınadı ve saldırılarda arkadaşlarını kaybetti” ifadeleri yer aldı.

HADAŞ hakkında

Türkçe açılımı Demokratik Görüş ve Eşitlik Partisi olan HADAŞ, İsrail’de sol görüşlü bir siyasi parti. HADAŞ kendini Yahudi-Arap Partisi olarak nitelendirmektedir. Çoğu yöneticisi ve seçmeni İsrailli Arap vatandaşlardır. İsrail parlamentosu olan Knesset’te dört milletvekili ile temsil ediliyor.