İBB’den Erdoğan’a ‘yol’ yanıtı

İBB’den Erdoğan’a ‘yol’ yanıtı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün açılışı yapılan Başakşehir Hastanesiyle ilgili konuşurken İBB’ye “yol” konusunda tepki gösteren Erdoğan’ı yanıtladı. İBB’nin açıklamasından öne çıkan maddeler şöyle:•...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün açılışı yapılan Başakşehir Hastanesiyle ilgili konuşurken İBB’ye “yol” konusunda tepki gösteren Erdoğan’ı yanıtladı. İBB’nin açıklamasından öne çıkan maddeler şöyle:
• Peki hastanenin yol inşaatını kim durdurdu? İnşaat, 2018 yılı Temmuz ayında durduruldu. Yol inşaatını durduran bir önceki iBB yönetiminde, genel sekreter yardımcısı olarak  biri görev yapıyordu. O kişi şu anki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu idi.
• Peki hastane yol inşaatı neden durduruldu?  İnşaatı yapmakta olan müteahhit,  Dolmabahçe – Ortaköy Karayolu Tüneli inşaatına yönlendirildi. Tünel inşaatı, hastane yolu inşaatına tercih edildi. 2018’de duran inşaata bir daha devam edilmedi.
• Peki, yeni İBB yönetimi yol yapımına neden devam etmedi?  Çünkü yolun ödeneği tünel inşaatına harcanmıştı. Bu kapsamda İBB bütçesinde yola ayrılacak pay kalmamıştı.
• İBB hastane yolunun yapımı için girişimde bulundu mu? Evet bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talebiyle İstanbul Valiliğinde 25 Aralık 2019 günü vali Sayın Ali Yerlikaya başkanlığında toplantı yapıldı. İBB yolun kaynağının geçmiş dönemde harcandığını ve kaynak eksikliği nedeniyle devam edemeyeceğini belirtti. Valilik de, Ulaştırma bakanlığını devreye sokmak için çalışacağının altını çizdi. Valiliğimize bu girişim için teşekkür edildi.