İsmailağa Cemaati’nden Cübbeli Ahmet açıklaması: Özür dilemesine rağmen mahrem konularımızı dile getiriyor

İsmailağa Cemaati’nden Cübbeli Ahmet açıklaması: Özür dilemesine rağmen mahrem konularımızı dile getiriyor
Gazete Pencere Haber Merkeziİsmailağa Cemaati tarafından yapılan açıklamada Cübbeli Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Ünlü’nün cemaatle ilgili konuları televizyon kanallarında dile getirdiği için uyarıldığını ve Ünlü’nün özür...
Gazete Pencere Haber Merkezi

İsmailağa Cemaati tarafından yapılan açıklamada Cübbeli Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Ünlü’nün cemaatle ilgili konuları televizyon kanallarında dile getirdiği için uyarıldığını ve Ünlü’nün özür dilemesine rağmen söylemlerine devam ettiğini belirten bir açıklama yayınladı

İsmailağa Cemaati, Cübbeli Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Ünlü’yü televizyon ve konuşmalarında cemaatle ilgili mahrem bilgiler söylediği için uyardıklarını ancak Ahmet Ünlü’nün cemaatle ilgili söylemlerine devam ettiğini belirttiği bir açıklama yayınladı.

Cemaatten yapılan açıklama:

Bilinmelidir ki cemaatimizin ileri gelen kıymetli hocaları, Cübbeli Ahmet Hoca’yı evinde defaatle ziyaret etmiş ve cemaatle ilgili konuların umumun önünde kürsü veya televizyon kanallarında değil hususi meclislerde muhataplarıyla konuşulması gerektiğini ifade etmişlerdir. Yapılan bu görüşmelerde Cübbeli Ahmet Hoca da her seferinde özür beyan etmiş ve bu tür mahrem konuları kürsüye ve televizyon kanallarına taşımayacağına ve muhatapları ile bir araya gelerek görüşeceğine söz vermiştir.

Aynı tavrı sürdürdü

Buna rağmen, sohbetlerinde ve katıldığı televizyon programlarında, yapılan istişare ve görüşmeler neticesinde alınan karara aykırı olarak yine cemaatimizin mahrem konularını açmış ve hiçbir görüşme olmamış gibi aynı tavrı sürdürmüştür.

Ahlaki açıdan uygun değil

İsmailağa İstişare Heyeti olarak, cemaatimizin iç meselesi olan konularda kamuoyunu meşgul etmemek ve mahrem esaslarımızı tartışma mahalline getirmemek için herhangi bir açıklama yapmayı bugüne kadar doğru bulmadık. Mahmud Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) hâli hayatında zât-ı âlilerinden sonrasıyla ilgili herhangi bir şey konuşmayı tasavvufî ahlâk açısından uygun görmediğimiz gibi, Hasan Efendi Hazretlerimizden (Kuddise Sirruhû) sonrasıyla ilgili herhangi bir şey konuşmayı doğru bulmuyoruz.