Karadeniz’i sel vurdu

Karadeniz’i sel vurdu
AFAD’ın yoğun sağanak yağış ve sel baskını uyarısında bulunduğu Batı Karadeniz’de yağış etkili oluyor.Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki Ezine Çayı’nda sağanak sonrası debi yükseldi. Çayın çevresindeki evlerin zemin...

AFAD’ın yoğun sağanak yağış ve sel baskını uyarısında bulunduğu Batı Karadeniz’de yağış etkili oluyor.

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki Ezine Çayı’nda sağanak sonrası debi yükseldi. Çayın çevresindeki evlerin zemin ve birinci katları, risk nedeniyle boşaltıldı. İlçeye bağlı İliş köyünde, zemin katta mahsur kalan 2’si çocuk 4 kişi, AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı. Çayın yükselmesi sonucu evlerinin çatılarına çıkan bazı kişiler de Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait helikopterle alındı. Helikpoterle çatı ve balkonlardan alınanlar, güvenli bölgelere bırakıldı.

Şenpazar ilçesinde sağanak nedeniyle Şehriban Çayı taştı. Kastamonu-Cide yolundaki Valay 2 Köprüsü ile ilçenin iki yakasını birleştiren Şenpazar köprüsü taşkınla yıkıldı.

Taşköprü ilçesinden geçen Gökırmak’ta da sağanak nedeniyle su seviyesi yükseldi. Suya kapılan bir büyükbaş hayvan boğuldu.

Yetkililer, yağışın artma ihtimali nedeniyle dere yatakları ve taşkın olabilecek bölgelerden uzak durulmasını istedi.


ZONGULDAK’TA EVLER VE TARIM ALANLARI SU ALTINDA KALDI
Zonguldak’ta etkili olan sağanak belirli aralıklarla devam ederken Gökçebey ilçesinden geçen Gaziler Deresi, 5-6 metre yükseldi. Dereden taşan sular, Köprübaşı Mahallesi’nin yollarını kapladı. Mahallede evlerini boşaltmayan ailelerin, jandarma ve AFAD araçlarıyla yakınlarına ve misafirhanelere ulaşmaları sağlandı.

KARABÜK’TE DERELER TAŞTI
Karabük’ün Yenice ilçesinde etkili olan şiddetli yağış sonrası derelerde su seviyesi yükselirken, taşkın nedeniyle yollar hasar gördü, tarım alanları suyla doldu.

Yenice’de 3 gündür devam eden kuvvetli yağmur, etkisini artırdı. Merkezden geçen İncedere Çayı’nda su seviyesi yükseldi. Yenice-Yoratanpazarı yolu, taşkın suları dolunca oluşan hasar nedeniyle kısmen ulaşıma kapandı. Ekiplerin çalışmalarıyla yol, kısa süre sonra tekrar açıldı. Atatürk Mahallesi’nde ise sera ve tarım alanlarını su basarken evlere girmemesi için büyük çaba harcandı. Ekili alanlar ise zarar gördü.


SİNOP’TA İKİ KÖY BOŞALTILDI
Meteorolojinin kırmızı kodlu uyarı verdiği Sinop’ta dün akşam saatlerinde başlayan ve belirli aralıklarla devam eden sağanak, kentte hayatı olumsuz etkiledi. Yoğun yağışlarda derelerin debisi yükseldi, Ayancık-Türkeli kara yolu Zaviye köyü mevkisi, sel nedeniyle oluşan hasarla ulaşıma kapandı. Kara yolunda ekipler, iş makineleriyle çalışma başlattı. İlçede dere taşmasıyla yedi geçici köprü de yıkıldı.

AFAD tarafından Ayancık ilçesinde yaşam konteynerleri kurulan Babaçay köyü ile Zaviye köyü geçici olarak tahliye edildi. Ayancık’taki köylerden tahliyesi sağlanan vatandaşlar, tedbir amaçlı bulundukları yerden alınıp, ilçe merkezindeki yurtlara ve akrabalarının yanına yerleştirildi.