Murat Ağırel: Muhalefet yerel seçimlerde ellerindeki belediye başkanlıklarını da kaybedecek

Murat Ağırel: Muhalefet yerel seçimlerde ellerindeki belediye başkanlıklarını da kaybedecek
Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, bugünkü köşe yazısında muhalefete yönelik bir dizi eleştiri getirdi. Ağırel, muhalefetin, iktidara tepkili kitleleri "pasifize" ettiğini ve Mart 2024'te yerel seçimde ellerindeki belediyeleri kaybedeceklerini...

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, bugünkü köşe yazısında muhalefete yönelik bir dizi eleştiri getirdi. Ağırel, muhalefetin, iktidara tepkili kitleleri "pasifize" ettiğini ve Mart 2024'te yerel seçimde ellerindeki belediyeleri kaybedeceklerini belirtti.

Ağır el yazısında şunları kaydetti:

"Doğalgaz zammına tepki vermek isteyen halka “AKP’ye yarar, biz gelince hesap soracağız, siz protesto etmeyin” denildi.

Erdoğan üçüncü kez aday olamıyordu; “Anayasaya aykırı ama Erdoğan’a mağduriyet yaratmayacağız. Ses çıkarmayın” denildi.

Tüm dünyada muhalefette bulunan siyasi partiler; iktidarların politikaları karşısında program ve politika belirler, kamuoyu oluşturup iktidarı uyarırlar. Bizim ülkemizde ise muhalefette bulunan siyasi partiler doğal reflekslerle oluşan kamuoyu hareketlerini “iktidara yarar” düşüncesi ile durduruyor. Apolitik bir muhalefet ancak bizim ülkemizde olur.

İktidarın 21 yıldır uyguladığı baskıcı politikalara teslim olmayan, karanlığa karşı aydınlığı seçen araştırmacılara göre yüzde 60-65 düzeyinde bulunan kitleyi muhalefet partileri tercihleri ile etkisiz hale getirmeyi başardılar.

Canlı ve diri olan toplumsal muhalefeti yönetecek bir siyasi partinin olmadığını dün akşam bir kez daha gördük.

Millet İttifakı’nın tüm partileri seçimden sonra kafasını kuma gömdü. Hepsi seçimlerin kaybedildiğini ama kendilerinin kazandığını söylüyor. İnsanlar halen yenilgiyi sindirememişken grup fotoğrafları paylaşıyorlar. 

Zafer kazandılar, çünkü halkın tepkisini pasifize ederek hepsi misyonlarını tamamladı.

CHP’den seçilen milletvekillerini görüyorsunuz. Hepsi partide birer feodalite kurmuş senelerdir memurlaştırdıkları partiyi parmağında oynatıyor. Yüz yıldır milletvekili olarak kendilerine alan buluyorlar, iktidarla birlikte mutualist bir yaşam sürüyorlar.

Uyardık tabii ki ama dinletemedik. Hep “Şimdi değil” baskısı ile karşılaştık. Ne kadar Cumhuriyet düşmanı ikinci cumhuriyetçi, şeriatçı, Atatürk nefreti ile yoğrulmuş, askerine ülkesine düşman var ise TBMM’de yer aldı. Adı da “demokrasi” oldu.

Önümüzde yerel seçimler var. Muhalefet ellerindeki belediye başkanlıklarını da ne yazık ki kaybedecek."

Yazının tamamı için tıklayın