Netanyahu, Erdoğan’a yanıt vermişti: Dışişleri'nden sert açıklama

Netanyahu, Erdoğan’a yanıt vermişti: Dışişleri'nden sert açıklama
İsrail Başbakanı Netanyahu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap verdi. Netanyahu, “Kendi ülkesi içerisindeki köyleri bombalayanlar bize ahlak versi veremez” dedi.Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Gerçeklerin dile...

İsrail Başbakanı Netanyahu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap verdi. Netanyahu, “Kendi ülkesi içerisindeki köyleri bombalayanlar bize ahlak versi veremez” dedi.Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Netenyahu'nun, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir" denildi.

İsrail basınında yer alan habere göre Netanyahu, Erdoğan'ın “İsrail bir terör devletidir” şeklindeki ifadesine sert tepki gösterdi.

Erdoğan'ın “İsrail'i terör devleti olarak adlandırdığını ancak Hamas'ın terör eylemlerini desteklediğini” söyleyen Netanyahu, şu ifadeleri kullandı:

“Kendi ülkesindeki köyleri bombalayanlar bize ahlâk dersi veremez. İnsan hakları konusunda en son konuşacak kişi Erdoğan'dır.”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin bugünkü grup toplantısında “İsrail yönetimi Gazzeli çocuklara kadınlara ve sivillere karşı insanlık tarihinin en kalleş saldırılarını düzenliyor. İsrail bir terör devletidir” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan, “Hamas'ı terör örgütü olarak ifade ediyorsun, Hamas Filistin'de seçimlere girip seçim kazanan bir siyasi parti ve seçimi kazandıktan sonra da hakkını haklarını elinden aldınız” demişti.

Türkiye'den Netanyahu'ya tepki: Hukuktan söz etmeye hakkı yok

Dışişleri Bakanlığı, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki sözlerine tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, "Filistin halkına karşı uyguladıkları zulüm ve katliamlarla tarihin kara sayfalarına girmiş İsrailli yetkililerin hukuktan söz etmeye hakları yoktur" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasının devamı şu şekilde:

"Gerçeklerin dile getirilmesinden rahatsız olan Benjamin Netenyahu’nun ve Eli Cohen’in, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkındaki asılsız iftiraları, kendi suçlarını örtemeyecektir.

Meşruiyetlerini insanlık vicdanında çoktan yitirmiş olan İsrailli yetkililer, tüm dünyanın gözü önünde hastaneleri bombalayarak, kadınları ve çocukları öldürerek işledikleri suçları örtbas edemeyecekler ve dikkatleri başka yöne çekemeyeceklerdir.

Dünya kamuoyunda derin infial uyandıran bu insanlık suçlarının azmettiricileri ve failleri er ya da geç yargılanacaklardır.

Türkiye, Gazze’deki katliama karşı çıkmayı ve Filistin halkının haklı davasını desteklemeyi sürdürecektir"