O iKi KOMUTAN EMEKLi

O iKi KOMUTAN EMEKLi
Yüksek Askeri Şûra kararları açıklandı; Orgeneral Temel ve Korgeneral Aksakallı emekliye sevk edildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şûra kararlarını onayladı. Yüksek Askeri Şûra toplantısı 45 dakika sürdü....

Yüksek Askeri Şûra kararları açıklandı; Orgeneral Temel ve Korgeneral Aksakallı emekliye sevk edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Askeri Şûra kararlarını onayladı. Yüksek Askeri Şûra toplantısı 45 dakika sürdü. Kararlar kapsamında 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi. 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı. YAŞ kararlarına göre, 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 226 olan general/amiral sayısı 30 Ağustos itibarıyla 247 olacak.

Temel ve Aksakallı emekliye sevk edildi

YAŞ kararları kapsamında, Orgeneral Metin Temel ile 2. Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.
Darbe girişimi sonrası, Temel’e susturucularla suikast planlandığı ortaya çıkmıştı. Aksakallı ise, o gece Semih Terzi için ‘Vurun’ emri vermişti.
TESK tarafından organize edilen iftar yemeğine katılan Temel’in AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın konuşmasında Muharrem İnce’ye yönelik eleştirilerini alkışlaması 24 Haziran seçimlerinin öne çıkan tartışmalarından biri olmuştu.
Muharrem İnce “O generalin apoletlerini sökeceğim” diyerek duruma tepki göstermiş, Erdoğan ise, Metin Temel’in Afrin’e yönelik operasyonun düzenlenmesinde öne çıkan isimlerden biri olduğunun altını çizerek “Apolet sökmek ne demek? Sen bu ülkeye cumhurbaşkanı olmaya mı talipsin, kral olmaya mı heveslisin?” sözleriyle İnce’yi eleştirmişti.