Özel: Garanti geçiş ücretlerini erteleyin

Özel: Garanti geçiş ücretlerini erteleyin
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, köprü ve otoyollarda geçişlerde yaşanan azalma nedeniyle kamunun yükünün arttığını vurgulayarak, “Halka yardım yapmak için kaynak bulmanın neredeyse olanaksız hale geldiği bu dönemde,...

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, köprü ve otoyollarda geçişlerde yaşanan azalma nedeniyle kamunun yükünün arttığını vurgulayarak, “Halka yardım yapmak için kaynak bulmanın neredeyse olanaksız hale geldiği bu dönemde, Devlet şirketlere yaptığı kamu özel işbirliği projeleri kapsamındaki garanti ödemelerini ertelemelidir” önerisinde bulundu.
35 MİLYAR LİRA
CHP’li Özel, yaptığı yazılı açıklamada, “Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Vatandaşın cebinden kuruş çıkmadan yapılıyor’ dediği Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri kapsamında bütçeden yapılan ödemeler, 2017-2019 döneminde 16 milyar TL’ye ulaşmıştır. 2020 yılı için ayrılan ödenekler de dikkate alındığında sadece 4 yılda vatandaşın cebinden çıkan para 35 milyar TL’yi aşacaktır. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan sokağa çıkma ve seyahat yasakları ve sosyal yaşamın kısıtlanması nedeniyle, zaten yıllardır garanti edilenin çok altında araç geçişi olan köprü ve otoyolların kullanımında ciddi bir düşüş yaşanmakta, bu da kamunun garantiler kapsamında yapacağı ödemelerin miktarını arttırmaktadır. Sonuçta fatura yine millete çıkmaktadır” dedi.