Uygulama korona riskini gösteriyor

Uygulama korona riskini gösteriyor
Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Hayat Eve Sığar” uygulaması, IOS ve Android tabanlı telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere yayına verildi. Uygulama ile oturduğunuz semtteki enfekte yoğunluğunu ve riskini görebiliyor,...

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Hayat Eve Sığar” uygulaması, IOS ve Android tabanlı telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere yayına verildi. Uygulama ile oturduğunuz semtteki enfekte yoğunluğunu ve riskini görebiliyor, ailenizdeki kişilerin durumunu takip edebiliyorsunuz. Android ve IOS tabanlı cihazlara indirilebilen uygulama ile yapılabilecekler şöyle:
Online Kovid/19 Testi: İstediğin sıklıkta güncel veriler esas alınarak hazırlanmış olan Covid-19 testini doldurarak durumun hakkında bilgi alabilirsin.
Aile Takibi: Yakınlarını (izin vermeleri halinde) ‘Ailem sekmesindeki listene ekleyebilir, durumları hakkında bilgi sahibi olabilir ve riskli bir durumla karşılaşmadan önce önlem alabilirsin.
Risk Bölgeleri: Konum servislerine izin verildiğinde uygulama seni riskli bölgelere yaklaştığında uyaracak ve haritada anlık olarak yaklaşmaman gereken alanları görebileceksin. Uygulamada konumuna göre bilgilendirmeler bulunuyor. Seçilen konuma göre ‘evde izolasyon, riskli, enfekte, ailem’ seçeneklerini tıklayabilir, konumunuzdaki mevcut durumu görebilirsiniz.
Uygulamada ayrıca koronavirüsle ilgili bilgilendirme, hastane ve sağlık kuruluşlarının lokasyonları, koronavirüsten korunmak için önlemler ve ihtiyaç halinde telefon numaraları da mevcut.
Türkiye’de koronavirüs vakaları günlük olarak açıklanıyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerileri üzerine olumlu tablo çizen bilim insanları olduğu gibi verilerin son bir haftadır açıkladığı veriler, salgının yatay bir seyirde olduğuna işaret ediyor. Ancak bilim insanları