Vaka artış hızı yavaşladı

Vaka artış hızı yavaşladı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Yoğun bakım ile entübe hasta sayısının duraksaması ve vaka artış hızının düşmesi hepimizi umutlandırdı” dedi. Milliyet’in haberine göre koronavirüs salgınında ilk vakanın...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Yoğun bakım ile entübe hasta sayısının duraksaması ve vaka artış hızının düşmesi hepimizi umutlandırdı” dedi. Milliyet’in haberine göre koronavirüs salgınında ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan bugüne 634 bin test yapıldı. Pandemide 5. haftayı geride bırakırken, en kritik dönemin 6 ve 8’inci haftalar olduğuna dikkat çeken enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Alpay Azap, “Tepe noktaya vardıktan sonra, sayıların azalmaya başladığını göreceğiz. Cumartesi ortaya çıkan tablo hepimizi gelecek günler için umutlandırdı. Vaka artış hızımız, önceki haftalara göre daha yavaşlamış durumda. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısında azalma söz konusu. Temkinli olmaya devam etmeliyiz. En ufak ihmal ikinci salgın dalgasına yol açabilir. Tedbirleri uygulamaya devam ettiğimiz takdirde, iki hafta sonra daha iyi bir tablo göreceğiz, iyi günler bizi bekliyor” değerlendirmesini yaptı.
14’TEN 4’E GERİLEDİ
Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Asuman İnan: “Vaka artış hızımız iki haftalık süreçte yüzde 14’ten yüzde 4’e geriledi. Filyasyon ekipleri, tedavi algoritması ve rehberi, yoğun bakım yatak sayımızın çokluğu ile sağlık ordumuzun fedakarlığı artış hızında duraksama ve düşüşe geçmeyi sağladı. Tünelin ucu aydınlık. İkinci dalganın gelmemesi için tedbirleri taviz vermeden uygulamaya devam etmeliyiz.”