Vartinis davasında, 2 yıldır yakalanamayan sanık emekli maaşı alıyormuş

Vartinis davasında, 2 yıldır yakalanamayan sanık emekli maaşı alıyormuş
Muş'un Korkut'a bağlı Altınova beldesinde 3 Ekim 1993'te 9 kişinin yakılarak öldürüldüğü Vartinis davasında, yakalanamayan sanığın emekli maaşı aldığı ortaya çıktı.3 Ekim 1993 tarihinde, Muş, Korkut'taki Vartinis (Altınova)...

Muş'un Korkut'a bağlı Altınova beldesinde 3 Ekim 1993'te 9 kişinin yakılarak öldürüldüğü Vartinis davasında, yakalanamayan sanığın emekli maaşı aldığı ortaya çıktı.

3 Ekim 1993 tarihinde, Muş, Korkut'taki Vartinis (Altınova) beldesinde evleri ateşe verilerek aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili davada Yargıtay bozma kararı vermişti. Bozma kararı sonrası yeniden başlayan Vartinis Davası'nın 20’nci duruşması Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Yargıtay'dan dönen ve yeniden yargılaması 2021'de başlanan Vartinis Katliamı davasında, sanık komutanın emekli maaşı aldığı öğrenildi.

3 Ekim’de zaman aşımı süresi olan 30 yıl dolan davanın duruşmasına, HEDEP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Türkdoğan, İnsan Hakları Derneği (İHD) MYK üyesi Nuray Çevirmen katıldı.

Dosya avukatlarından Kadir Karaçelik ve Fuat Özgül, Muş’tan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Avukatlar Fuat Özgül ve Kadir Karaçelik, önceki beyanlarını tekrarlayarak, savunma için süre talep etti.

Mezopotamya Ajansı'nın takip ettiği habere göre; Mahkeme heyeti, emekli maaşı aldığı tespit edilen sanık Bülent Karaoğlu’nun banka hesap numarası için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı 4 Aralık’a erteledi.

Ne olmuştu?

Muş'un Korkut ilçesine bağlı Vartinis Beldesi (Altınova) kırsalında 2 Ekim 1993 tarihinde yaşanan çatışmada bir astsubay yaşamını yitirdi. Çatışmadan sonra astsubayın cenazesini almaya gelen askerler, Vartinis'ten geçerken havaya ateş açtı ve “Bu gece gelip köyünüzü yakacağız” diyerek bölgeden ayrıldı. Olaydan bir gün sonra, yani 3 Ekim 1993'te beldeye gelen askerler "örgüte yardım ettikleri" iddiasıyla köyü ateşe verdi. Evlerinin ateşe verilmesi sonucu Nasır ve Eşref Öğüt çifti, en büyüğü 12, en küçüğü ise henüz 3 yaşında olan 7 çocuklarıyla birlikte yaşamını yitirdi. Evden sağ kurtulan tek kişi olan Aysel Öğüt, daha sonra katliama ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Beraat kararı verilmişti

“Güvenlik” gerekçesiyle Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde alınan davanın 1 Mart 2016 tarihindeki karar duruşmasında, dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı Bülent Karaoğlu ile diğer 3 fail hakkında “delil yetersizliğinden” beraat kararı verildi. Karara, “yargılamanın eksik yürütüldüğü” gerekçesiyle itiraz edildi. Gazeteduvar'ın derlediği bilgilere göre; dosyanın 5 yıl Yargıtay'da bekletilmesi ardından karar çıktı. Yargıtay, katliamdan dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Yüzbaşı Bülent Karaoğlu'nun sorumlu olduğunu belirterek yerel mahkemenin verdiği beraat kararını “köyün yakılması emrini Yüzbaşı Bülent Karaoğlu vermiştir” diyerek bozdu. Daire, ayrıca failler arasında yer alan rütbeli 3 asker hakkındaki beraat kararını ise onadı. Kararın ardından Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Eylül 2021 tarihinde görülen ilk duruşmada dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı verildi. Ancak Bülent Karaoğlu Eylül 2021 tarihinden bu yana yakalanamadı.