Türk dünyası tuvalde buluşuyor

Türk dünyası tuvalde buluşuyor
İstanbul, Türk dünyası ülkelerinden ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinin yer aldığı, 'Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması' sergisine ev sahipliği yapacak.28 Haziran - 3 Temmuz 2022 arasında Tophane-i...

İstanbul, Türk dünyası ülkelerinden ve Türkiye’den sanatçıların eserlerinin yer aldığı, 'Resmin Türkçesi: Türk Dünyasının Tuvalde Buluşması' sergisine ev sahipliği yapacak.

28 Haziran - 3 Temmuz 2022 arasında Tophane-i Amire Kültür Merkezi’nde açık olacak serginin küratörlüğünü, Azerbaycan’ın yaşayan mirası olarak bilinen ve İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in onurlandırdığı dünyaca ünlü ressam Sakit Mammadov üstlendi.

Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan cumhuriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin dil ve kültürel ortaklığının sanattaki yansıması olan sergi, ülkeler arasında yeni kültür ve sanat köprüleri inşa etmenin yanı sıra Türk dünyası resim sanatının öne çıkan örneklerine ilişkin uluslararası farkındalık düzeyinin yükseltilmesini amaçlıyor.

Sergide; Özbekistan’dan Akmal Nuridonov ve Alisher Alikulov’un, Azerbaycan’dan Arif Aziz, Refik Aziz ve Sakit Mammadov’un, Kırgızistan’dan Eldar Aitmatov, Yuristanbek Shygaev ve Musakeev Temirbek’in, Kazakistan’dan Sembigali Smagulov’un, Türkmenistan’dan Hüssein Husseinov’un, Türkiye’den ise Devrim Erbil, Ergin İnan, Kadir Ablak, Mahir Güven, Süleyman Saim Tekcan ve Yalçın Gökçebağ’ın eserleri yer alıyor.