CHP, 6 büyükşehirde adaylarını açıkladı: 4 başkanla yola devam ediliyor

CHP, 6 büyükşehirde adaylarını açıkladı: 4 başkanla yola devam ediliyor
CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), dün (10 Ocak) öğlen saatlerinde yeni il ve ilçenin belediye başkan adaylarını belirlemek üzere toplandı. Yaklaşık 6 saat süren toplantıda 6’sı büyükşehir olmak üzere 200 dolayında il ve...
CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), dün (10 Ocak) öğlen saatlerinde yeni il ve ilçenin belediye başkan adaylarını belirlemek üzere toplandı. Yaklaşık 6 saat süren toplantıda 6’sı büyükşehir olmak üzere 200 dolayında il ve ilçe için belediye başkan adayları belirlendi.

CHP, 31 Mart yerel seçimleri için 242 yerde daha belediye başkan adaylarını belirledi. Genel Başkan Özgür Özel Başkanlığı’nda toplanan MYK’da kararlaştırılan isimler daha sonra PM onayına sunuldu.

PM’de belirlenen belediye başkan adaylarını, gecenin ilerleyen saatlerinde düzenlediği basın toplantısıyla parti sözcüsü Deniz Yücel açıkladı.

Deniz Yücel'in açıklamasından satır başları:

Bugün 242 seçim çevresinde belediye başkan adaylarımızı belirledik. 6'sı büyükşehir belediye, 15 il belediyesi, 189 ilçe belediyesi ve 33 belde belediyesini belirledik. Bugün belirlediğimiz belediye başkan adaylarımızın 23'ü kadın. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar olarak belirlenmiştir. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu olarak karar altına alınmıştır. Eskişehir'de sayın Yılmaz Büyükerşen Eskişehir'e büyük hizmetler verdi. Bugün PM'de aldığımız kararla bu görevi sayın Ayşe Ünlüce'ye devrediyor olduğunu ve Eskişehir adayımız olduğunu açıklıyorum.

Hatay Belediye Başkan adayımız mevcut başkanımız Lütfü Savaş olarak belirlenmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayımız kadın arkadaşımız, Candan Yüceer olarak belirlenmiştir. Afyon Belediye Başkan adayımız, Afyon milletvekilimiz Burcu Köksal olarak belirlenmiştir. Artvin Belediye Başkan adayımız Bigehan Erdem, Bilecik adayımız Melek Mızrak Subaşı, Çankırı İlhan Tekin, Giresun adayımız Fuat Köse, Kırklareli adayımız Mehmet S,yam Köseoğlu olarak PM'de adaylaşmışlardır."

Büyükerşen dönemi sona eriyor

Yücel’in yaptığı açıklamaya göre DSP’den bir dönem, CHP’den de dört dönem olmak üzere toplam beş dönem Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Yılmaz Büyükerşen, yeniden aday gösterilmedi. CHP, Büyükerşen’in yerine, daha önce Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreterlik görevinde bulunan Ayşe Ünlüce’yi Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterdi.

Böcek’le ilgili karar bir sonraki toplantıda alınacak

CHP MYK’da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in bir dönem daha aday gösterilmesi kararlaştırılırken, oylama yapılmadı. Antalya Büyükşehir’le ilgili karar bir sonraki PM toplantısına bırakıldı. Yücel, Böcek’le ilgili soruya, “Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Antalya’nın bir kısım merkez ilçeleriyle birlikte değerlendirilecek olduğundan bugün gündeme alınmadı. Önümüzdeki hafta yapacağımız Parti Meclisi toplantısında gündeme gelebileceğini düşünüyorum” yanıtını verdi.

"Beşikçioğlu krizi yok"

Sanatçı Erdal Beşikçioğlu’nun Ankara Etimesgut’tan aday gösterileceğini doğrulayan Yücel, Beşikçioğlu nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'la ilgili kriz yaşandığı iddialarına dair ise şöyle konuştu: “Herhangi bir kriz söz konusu değildir. Birçok ilçemizde birden fazla aday adayı çeşitli iddialarla aday adayı olmuştur. Bugün belirlediğimiz 242 adayımız ve geçmişte belirlediğimiz adaylarımız MYK’mızın Parti Meclisimizin süzgecinden geçerek, örgütlerin görüşleri alınarak, seçim çevrelerinde görevlendirilerin heyetlerin çalışmaları sonucunda belirlenmiş ve Parti Meclisi kararıyla adaylaşmış arkadaşlarımızdır. Herhangi bir kriz söz konusu değil. Başka adaylar farklı iddialar ortaya koymuş olabilir.”