HSBC'den dolar beklentisi: Yıl sonu 33 lirayı görebilir

HSBC'den dolar beklentisi: Yıl sonu 33 lirayı görebilir
Ünlü bankalar, yeni yılla beraber dolar/TL konusunda tahminlerini paylaşmaya başladı.  HSBC stratejistleri, dolar/TL kurunun 2024 sonunda 33 lira seviyesine ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti. Yerel seçimler öncesi yerli ve...

Ünlü bankalar, yeni yılla beraber dolar/TL konusunda tahminlerini paylaşmaya başladı.  HSBC stratejistleri, dolar/TL kurunun 2024 sonunda 33 lira seviyesine ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Yerel seçimler öncesi yerli ve yabancı bankalarda doların seyri yönündeki analizler gelmeye devam ediyor. Dolar/TL analizlerine bir yenisi daha eklendi. HSBC stratejistleri, dolar/TL kurunun 2024 sonunda 33 lira seviyesine ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Bloomberg'de yer alan haberde, HSBC stratejistleri Murat Toprak ve Charotte Ong yayımladıkları notta Dolar/TL ’nin yavaş ve ılımlı yükselişle yıl sonunda 33’e çıkacağı görüşünü koruduklarını söyledi.

HSBC stratejistleri ,“Lira düşüşünü kontrol etme stratejisi çalışıyor, para politikası FX carry’yi desteklerken dolarizasyonu sınırlıyor ve makroekonomik dengelenmeye yardımcı oluyor” dedi.

"Lira daha az kırılgan olacak"

Stratejistler, 2023 ortalarından itibaren yapılan büyük ölçekli faiz artışları sonucu carry dinamiklerinin lira lehine döndüğünü belirtti.

Raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

"Lira mevduatlara ödenen faiz güçlü bir şekilde yükseldi. Reel bazda bu mevduatların getirisi hala negatif ama dinamikler lira için net bir şekilde daha pozitife döndü. Lira mevduatın çekiciliği yılın ikinci yarısındaki dezenflasyonla birlikte 2024’te daha fazla artabilir. Reel faiz trendi lira için odak noktası olacak. Kredi büyümesinin yavaşlamasıyla birlikte iç talep büyük ihtimal daha zayıf olacak ve cari açık azalacak. Bu da liranın daha az kırılgan olmasını sağlayacak."