Ankaralılar Hitit Güneşi’ni geri istiyor

Ankaralılar Hitit Güneşi’ni geri istiyor
Ankara’nın simgesinin eskiden olduğu gibi yine Hitit Güneşi olması için, imza kampanyası platformu Change.org’da kampanya başlatıldı. Kampanyayı 2500’e yakın kişi imzalarken, sosyal medya üzerinden de konu hakkında çok sayıda paylaşım yapıldı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından, Ankara’nın eski simgesi Hitit Güneşi yeniden gündeme geldi. Change.org/HititGunesi adresinde başlatılan imza kampanyasının yanı sıra, vatandaşlar sosyal medya üzerinden de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a çağrıda bulundu.

Vedat Dalokay tarafından 1973 yılında Ankara’nın sembolü yapılan Hitit Güneşi/Kursu, Melih Gökçek tarafından 1995 yılında değiştirilmiş, yerine Atakule-Kocatepe Cami ve 3 yıldızın yer aldığı sembol getirilmişti.

Mansur Yavaş ne diyor?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 25 Nisan 2019’daki iftar programında yöneltilen, “Hitit güneşi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin amblemi olacak mı?” sorusuna, “Maalesef bu dönemde zor. Meclis’te, 42’ye karşı 105 Meclis çoğunluğu var. Bunun olmayacağını bile bile Meclis’te lüzumsuz yere enerji sarf etmek istemiyoruz ama ben her mecrada, bir şekilde Hitit Güneşi’ni kullanmaya çalışıyorum” diye yanıt vermişti.

31 Mart seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Meclis çoğunluğunun sağlanmış olması, vatandaşların Hitit Güneşi konusundaki beklentisini artırdı.

Change.org’da başlatılan kampanyada “Hitit Güneşi'nin yeniden Ankara'nın simgesi olması, kentin geçmişiyle, dünüyle, bugünü arasındaki köprüyü yeniden kurmaya ve tarihi kopukluğu ortadan kaldırmaya yarayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Kampanyayı imzalayan vatandaşlar da kampanyaya desteklerini şu sözlerle ifade ettiler:
Tunca Akkaya: “Anadolu'daki en eski uygarlık olan Hititler'e ait bu güneş kursu Melih Gökçek'e Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sembolüydü. Şu anda kullanımda olan sembol ise çok bayağı. Eskisine dönülmesi gerekir.”
Sabiha Gazeloğlu: “Pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Ankara' nın tarihini ve kültürel yapısını en güzel Haiti (Hitit) güneşi simgelemektedir. Kentimizi en güzel ifade eden bu sembolü tekrar resmileştirmesini Mansur başkanımızdan rica ediyoruz.”

Sinan Çelik: “Anadolu'ya ve Ankara'ya ait bir kültürel miras olması nedeniyle”