Apple ekran patentini aldı: Katlanabilir iPhone kendini tamir edecek; kırılmaz cam devri tarihe karışacak

Apple ekran patentini aldı: Katlanabilir iPhone kendini tamir edecek; kırılmaz cam devri tarihe karışacak
Apple’ın katlanabilir bir iPhone ile yeni bir devir açıyor. Herhangi bir uyarıya gerek kalmadan kendini tamir eden katlanabilir telefonla birlikte ekran tamiri artık tarihe karışacak.

Apple, katlanabilir bir iPhone çalışmalarını sürdürüyor. Yeni ürün ve özellikleriyle şimdiden çok konuşulan telefon için Apple, ABD Patent ve Ticaret Ofisi’ne (USPTO) sunduğu kendini onaran ekran patenti ile kullanıcılarına bilim kurgu filmine ışınlamaya vadediyor.

Ancak katlanabilir iPhone'nin özellikleri bununla da sınırlı değil. Apple’in patentini bugün aldığı yeni özellikle çatlamış ekranlar da tarihe karışıyor.

apple-katlanabilir-kendini-onaran-ekran-1.webp

Tuşlu telefonları tarihin tozlu raflarına fırlatmamızla birlikte kullanıcıların en büyük sorunu kırılmış, çökmüş veya çatlamış telefon ekranları oldu. Tam olarak bu sebeple ekranda oluşan hasarları kendi kendine onaran bir telefon hiç fena olmazdı. Bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen bu özellik ise yeni bir Apple patentinde ortaya çıktı.

apple-katlanabilir-kendini-onaran-ekran.webp

Yeni Apple patenti, ekranda oluşan hasarları otomatik olarak dolduracak bir katmana sahip katlanabilir bir iPhone’u içeriyor. Apple bu hamlesiyle Samsung gibi diğer markaların katlanabilir telefonlarından nasıl ayrılacağını da gösterdi. Katlanabilir diğer cihazların ekranları normale kıyasla daha incedir ve esnemelere de olanak sağlar. Ama bu özellik cihazları, darbelere ve çizilmelere karşı da daha korumasız bir hale getiriyordu.

Peki Apple’ın yeni sunduğu ekran kendi kendini nasıl onaracak? Apple sunduğu patent ile fazla detay vermeden bu iyileştirmenin nasıl gerçekleşeceğini de anlattı. Kendi kendini onaran malzeme katmanı, herhangi bir uyarıya gerek kalmadan kendini tamir etmeye başlayacak.