Apple inadını kırdı: iPhone 16 için iki yeni kamera geliyor

Apple inadını kırdı:  iPhone 16 için iki yeni kamera geliyor
Apple’In gelecek sonbaharda tanıtacağı iPhone 16 serisi hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. iOs 16 serisinin fiziki ve donanımsal değişikliklerle birlikte piyasaya çıkacak.

iPhone 16 Pro ve Pro Max için kullanıcıları yeni sürprizler bekliyor. Kamera boyutları artarken iPhone 15‘te bulunan 12 MP’lik ultra geniş açılı sensör yerini 48 MP’lik sensöre bırakıyor. Söylentilerde Apple’ın iPhone 16 Pro Max’te ana kamera olarak özel bir sensör olan 48MP Sony IMX903‘ü kullanacağı söyleniyor.

Apple, her ne kadar kendi kamera sensörlerini üretmek istesede Sony’nin IMX903 sensörünü kullanmak istediğini yıl başında yayınlanan sızıntılarda ortaya çıkmıştı. Eğer yeni bir değişiklik olmazsa Pro Max için arka tarafta 48 MP’lik ana kamera, 48 MP’lik ultra geniş açılı kamera ve 12 MP’lik telefoto kamera yer alacak.

iphone-16-pro-20-daha-parlak-bir-ekrana-sahip-olacak.jpeg

Apple, iPhone 16 Pro tarafında ise halefi olan 15 Pro modelinde kullanılan 48 MP Sony IMX803 sensörünü kullanmaya devam edecek. Apple ürünleri hakkında isabetli tahminleri ile bilinen analist Ming-Chi Kuo ise Pro modelinde ise 5x (120mm) optik yakınlaştırma olacağını söylüyor. Ayrıca raporda her iki telefonun telefoto kamerasının değiştiği hakkında bir bilgi verilmiyor.