Çin medyasından Pompeo’ya ‘Goebbels’ benzetmesi

Çin medyasından Pompeo’ya ‘Goebbels’ benzetmesi
Çinli Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, Pompeo’yu Nazilerin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’e benzetti. Sputnik‘in aktardığına göre, Hu, “Radikal düşmanlığı körükleyip, dünyayı parçalara ayırıyorsunuz....

Çinli Global Times’ın genel yayın yönetmeni Hu Xijin, Pompeo’yu Nazilerin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’e benzetti. Sputnik‘in aktardığına göre, Hu, “Radikal düşmanlığı körükleyip, dünyayı parçalara ayırıyorsunuz. Üst düzey bir diplomat gibi değil, Nazi Almanyası’nın Goebbels’i gibi konuşuyorsunuz. Dünya barışının sonunda sizin gibi ölçüsüz politikacılar tarafından yok edileceğinden endişeliyim” ifadelerini kullandı.
BATI DEĞERLERİ YIKMA NİYETİ DEMİŞTİ
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazar günü Fox News‘a yaptığı açıklamada Çin Komünist Partisi’nin eylemlerinin Batı demokrasileri ve Batı değerlerini yıkma niyetinde olduğunu ifade ederek, bunun da ABD’lileri tehlikeye attığını söylemişti.
‘KONGRE’Yİ BİLGİLENDİRDİK’
Mike Pompeo, Hong Kong’un siyasi olarak artık Çin’den bağımsız olmadığına ilişkin Kongre’yi bilgilendirdiklerini açıklamış, “Dışişleri Bakanlığı, Hong Kong Politika Yasası gereği bu bölgenin statüsüne ilişkin değerlendirme yapmakla yükümlüdür. Titiz bir çalışmanın sonucunda, Hong Kong’un artık Temmuz 1997’den önce olduğu gibi bugün de ABD yasaları altında muamele görmeye devam etmeyeceği konusunda Kongre’yi bilgilendirdim. Makul hiç kimse bugün Hong Kong’un Çin’den kayda değer ölçüde bağımsız olduğunu savunamaz. Hong Kong özgürlükler altında onlarca yıldır gelişti ve dinamik bir yapıya kavuştu, bu kararı almaktan memnun değilim” ifadelerini kullanmıştı.