DSÖ’den ‘mucize ilaç’ için ilk açıklama: Hayat kurtaran buluş

DSÖ’den ‘mucize ilaç’ için ilk  açıklama: Hayat kurtaran buluş
Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınını bitirmek için ilaç ve aşı çalışmalarında adeta amansız bir yarış sürerken, İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nin çalışması herkese yeni bir umut oldu. Deksametazon isimli...

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgınını bitirmek için ilaç ve aşı çalışmalarında adeta amansız bir yarış sürerken, İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nin çalışması herkese yeni bir umut oldu. Deksametazon isimli ilacın tedavide etkili olduğu haberleri üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) ilk açıklama geldi. Örgüt Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, “Bu mükemmel bir haber. İngiliz hükümetini, Oxford Üniversitesi’ni ve bu hayat kurtaran buluşa katkı sağlayan tüm hastaneleri ve hastaları tebrik ediyorum” dedi.
KULLANIMINI AÇIKLAYACAĞIZ
Araştırmacıların kendileriyle paylaştığı sonuçlar ışığında geniş çaplı incelemelere başladıklarını duyuran Ghebreyesus, “Önümüzdeki günlerde ilacın Kovid-19’a karşı nasıl ve hangi aşamada kullanılacağına ilişkin klinik değerlendirmelerimizi paylaşacağız” diye konuştu.