Fransa Ankara’nın Libya politikasından rahatsız

Fransa Ankara’nın Libya politikasından rahatsız
Fransa Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin “agresif” bir politika ile Libya’ya müdahale etmesinin “kabul edilemez” olduğunu açıkladı.Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, Libya açıklarında 7 gemi konuşlandırdı...

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin “agresif” bir politika ile Libya’ya müdahale etmesinin “kabul edilemez” olduğunu açıkladı.


Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, Libya açıklarında 7 gemi konuşlandırdı ve silah ambargosunu ihlal ediyor. Türkiye’nin Libya’ya müdahalesi kabul edilemez, hoş görülemez” ifadeleri kullanıldı.
Türkiye’nin “NATO’dan faydalandığını” belirten Elysee Sarayı, “Fransa buna izin veremez. Bu konuda NATO üyeleriyle de görüşmeler yapacağız” açıklamasını yaptı.


Geçen ay Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Amerikalı mevkidaşı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde de Libya’yı gündeme taşımış, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Trump ve Macron, Libya’da dış müdahalelerin kötüleşmesinden duydukları endişeyi dile getirdi ve bölgede bir an önce gerginliğin azaltılması gerektiği konusunda mutabık kaldı” ifadesine yer verilmişti.

Fransız Le Monde gazetesi: ‘Türkiye ve Rusya Libya’yı paylaştı’

Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, “Türk-Rus vesayeti altındaki Libya” başlıklı baş yazısında, “Bugün Avrupalılar Orta Doğu’da yabancı iki yayılmacı gücün, Rusya ve Türkiye’nin gösterisini izliyor” ifadelerine yer verilmişti.