Harvard’dan Çin’i kızdıracak araştırma

Harvard’dan Çin’i kızdıracak araştırma
Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard’da yapılan bir araştırma, küresel salgına yol açan yeni koronavirüs hakkında tartışma yaratacak tespitlerde bulundu. Araştırmada, virüsün Ağustos 2019 kadar erken bir tarihte...

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard’da yapılan bir araştırma, küresel salgına yol açan yeni koronavirüs hakkında tartışma yaratacak tespitlerde bulundu. Araştırmada, virüsün Ağustos 2019 kadar erken bir tarihte yayılmaya başlamış olabileceği belirtildi. Salgının Aralık 2019’da başladığını açıklamış olan Pekin yönetiminin, özellikle ABD’den gelen “Örtbas ettiler” suçlamalarını pekiştiren araştırmaya ne yanıt vereceği merak konusu.
KAYNAK UYDU GÖRÜNTÜLERİ
Harvard Tıp Okulu’nun araştırması, salgının merkez üssü olan Çin kenti Vuhan’daki hastanelerin uydu görüntüleri ile Çin’in en çok kullanılan arama motoru Baidu’da yapılan aramaların analizine dayanıyor. Araştırmacılar, 2019’un yaz aylarının sonunda ve sonbaharın başında, Vuhan’daki hastanelerin otoparkların trafiğin arttığını, eş zamanlı olarak Kovid-19’la bağlantılı semptomlara ilişkin internet aramalarında da artış yaşandığını tespit etti.