Kırgızistan ayakta seçimler iptal oldu

Kırgızistan ayakta seçimler iptal oldu
Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından seçim barajını geçemeyen parti üyeleri, sonuçlarını protesto etmek için başkent Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda toplandı....

Kırgızistan’da 4 Ekim’de yapılan milletvekili seçimlerinin sonuçlarının açıklanmasının ardından seçim barajını geçemeyen parti üyeleri, sonuçlarını protesto etmek için başkent Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda toplandı. Kalabalığa polis, gaz ve ses bombası ile müdahale etti. Taş ve sopalarla, belediyeye ait itfaiye ve çöp kamyonunu polislerin üzerine süren ve sayıları 5 binden fazla olduğu öne sürülen göstericiler, polisin geri çekilmesiyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve içerisinde yer alan parlamentoyu işgal etti. Yaralı ve ölülerin de olduğu protestolara ilişkin Dışişleri Bakanlığı endişe duyulduğunu belirterek “Bu gelişmelerin tırmanmasının önlenmesi ve seçimlere ilişkin görüş ve tutum farklılıklarının anayasal düzen içinde toplumsal uzlaşı ve sağduyu ile suhuletle çözüme bağlanması en halisane temennimizdir” ifadelerini kullandı.
Kırgızistan’da seçim protestoları devam ederken Başbakan Kubatbek Boronov ve Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov istifa etti.