Korona pozitif vakaları 11 gün sonra bulaştırmıyor

Korona pozitif vakaları 11 gün sonra bulaştırmıyor
Yapılan son araştırmaya göre vakaların semptom göstermeden önceki 2 gün ile bulaş sonrası 11 gün sonraya kadar hastalığın yayıldığını, 11 günün ardından canlı virüs bulunamadığı ortaya çıktı.Singapur Ulusal Enfeksiyon...

Yapılan son araştırmaya göre vakaların semptom göstermeden önceki 2 gün ile bulaş sonrası 11 gün sonraya kadar hastalığın yayıldığını, 11 günün ardından canlı virüs bulunamadığı ortaya çıktı.

Singapur Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi ve Tıp Akademisi’nden bilim insanları 73 koronavirüs hastasını inceledi, ilginç soruçlara ulaştı.
Yapılan araştırmada koronavirüse yakalanan hastaların semptom göstermeden önceki 2 gün ile virüs bulaştıktan 11 gün sonraya kadar bulaşıcı olduğu açıklandı. Bununla birlikte çalışmaya katılan gönüllerinin 11 günün ardından izole edilmediği aktarıldı.
AKTİF VİRÜS YOK
Çalışmanın yazarları, “Pandeminin başlangıcından bu yana biriken verilere dayanarak, semptomatik bireylerde bulaşıcı hastalık dönemi semptomların başlamasından yaklaşık iki gün önce başlar ve semptomların başlangıcının ardından yedi ile on gün sonrasına kadar devam eder. Aktif viral replikasyon ilk haftadan sonra hızla düşer. Çalışmamızda hastalığın ikinci haftasından sonra canlı virüs bulunamadı” ifadelerini kullandı.
TABURCU SÜRESİNİ ETKİLEYEBİLİR
NTV’de yer alan habere göre hastaların 11 günün ardından testlerde korona pozitif çıkmalarına rağmen hastalığı etrafa yaymadıkları belirtildi. Uzmanlar, vücutta kalan aktif olmayan virüs parçacıkları nedeniyle testlerin yanılabileceğini belirtti. Bilim insanları, hastalığın yayılma yeteneği üzerine yaptıkları araştırmanın, hastanede tedavi olan hastalarının ne zaman taburcu edileceğine ve normal hayata dönebileceklerine dair karar alınmasına ilişkin yardımcı olabileceğini bildirdi.