Korona üç savaştan daha çok can aldı

Korona üç savaştan daha çok can aldı
ABD’de koronavirüs kaynaklı ölümler dört ayda yüz bini aştı. ABD bu istatistiklerde dünya birincisi olurken 1,69 milyon teyitli vaka ile dünyadaki vakaların yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor. Dünya çapındaki vaka sayısı...

ABD’de koronavirüs kaynaklı ölümler dört ayda yüz bini aştı. ABD bu istatistiklerde dünya birincisi olurken 1,69 milyon teyitli vaka ile dünyadaki vakaların yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor. Dünya çapındaki vaka sayısı 5,6 milyon, ölüm sayısı ise 355 bin civarında. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ABD’deki ölüm sayısı 100 bin 276’ya ulaştı. Koronavirüsün öldürdüğü ABD’li sayısı Kore, Afganistan ve Irak savaşlarında ölen ABD’lilerin sayılarının toplamını aştı.
TRUMP ‘100 BİNİN ALTINDA KALIR” DEMİŞTİ
Geç kalmakla eleştirilen ABD Başkanı Donald Trump Trump Şubat ayında “virüsü kontrol altına aldıklarını” Mart’ta ise “virüsün mucizevi bir şekilde yok olabileceğini” söylemişti. Ölü sayısının 50-60 bin arasında kalabileceğini belirten Trump, sonra bu tahminini 10 bin artırmış, ardından da 100 binin altında kalacağını öne sürmüştü. Ekonominin normale dönmesi için baskıların olduğu ülkede 50 eyalette önlemler farklı oranlarda gevşetilmeye başlandı.