Mattis: Trump ABD’yi bölmeye çalışıyor

Mattis: Trump ABD’yi bölmeye çalışıyor
Eski ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Başkanı Donald Trump için “Bizi bölmeye çalışıyor” dedi. Protestolara karşı Ulusal Muhafızlar’ı sokağa süren Trump’a eski asker ve bürokratlardan tepki yağıyor. Trump kötü yönetimini...

Eski ABD Savunma Bakanı Mattis, ABD Başkanı Donald Trump için “Bizi bölmeye çalışıyor” dedi. Protestolara karşı Ulusal Muhafızlar’ı sokağa süren Trump’a eski asker ve bürokratlardan tepki yağıyor. Trump kötü yönetimini din aracılığıyla meşrulaştırmakla suçlanıyor. ABD ordusu Trump’a “Amerikan halkına ve Anayasa’ya bağlıyız” diyerek direniyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ilk kabinesinde Savunma Bakanı olarak görev yapmış olan James Mattis, Trump’ı “ülkeyi bölmeye çalışmak ve gücünü kötüye kullanmakla” suçladı. Savunma Bakanlığı’ndan 2018 sonunda istifa eden Mattis, Trump’ın “olgun bir liderlik sergileyemediğini” belirtti. The Atlantic için bir makale kaleme alan Mattis, “Donald Trump, Amerikan halkını birleştirmeye çalışmayan - çaba gösteriyormuş gibi bile davranmayan - hayatımda şahit olduğum ilk başkan. Aksine, bizi bölmeye çalışıyor” yazdı ve ekledi: “Üç yıldır kasıtlı olarak süren bu bölme çabasının sonuçlarına şahit oluyoruz. Gördüğümüz olaylar üç yıldır olgun olmayan bir yönetimin varlığının sonucudur.”
Trump’ı protestoculara karşı Ulusal Muhafızları sokaklara konuşlandırmasını da sert şekilde eleştiren Mattis “Orduya, vatandaşlarımızın anayasal haklarını çiğneme emri verileceği aklımın ucundan geçmezdi” ifadesini kullandı.