Mesajı yanıltıcı çıkınca TwItter’a savaş açtı

Mesajı yanıltıcı çıkınca  TwItter’a savaş açtı
ABD Başkanı Trump mesajlarını yanıltıcı bulup teyit uyarısı koyan Twitter’a yine Twitter üzerinden tepki gösterdi: İfade özgürlüğünü boğuyor ve ben başkan olarak bunun olmasına izin vermeyeceğim. Trump Twitter’dan uyarı...

ABD Başkanı Trump mesajlarını yanıltıcı bulup teyit uyarısı koyan Twitter’a yine Twitter üzerinden tepki gösterdi: İfade özgürlüğünü boğuyor ve ben başkan olarak bunun olmasına izin vermeyeceğim. Trump Twitter’dan uyarı alan ilk lider oldu.

80 milyondan fazla Twitter takipçisi bulunan ABD Başkanı, iki parça halinde “Posta yoluyla oy kullanmak büyük ölçüde hileli olacaktır. Başka türlü olamaz. Posta kutuları çalınacak, oy pusulalarında sahtecilik yapılacak, yasa dışı çoğaltılıp sahte imza atılacak. California Valisi, eyalette yaşayan milyonlarca kişiye, kim olduklarına nereden geldiklerine bakmadan oy pusulası gönderiyor. Ardından daha önce hiç oy kullanmayı düşünmemiş olanlara profesyoneller nasıl ve kime oy vereceklerini söyleyecek. Seçim şikeli olacak. Katiyen olmaz” mesajını paylaşmıştı.
Trump’ın Twitter mesajları altında “Trump posta yoluyla oy kullanmanın hileye neden olacağına dair temelsiz iddialarda bulunuyor” deniyor ve ardından gelen “Bilmeniz gerekenler” başlığı altında ABD Başkanı’nın mesajlarında üç yanıltıcı ya da yanlış bilgi düzeltiliyor. Twitter’dan yapılan açıklamada ilk defa bir ülke liderinin, haber doğrulama uyarısı aldığı belirtildi. Sosyal medya platformu, başta Korona virüsü olmak üzere birçok konuda doğru bilgiye ulaşmayı sağlayacak uygulamasını bu ay devreye sokmuştu.
İZİN VERMEYECEĞİM
ABD Başkanı ise bu uygulamaya yine Twitter üzerinden tepki gösterdi. Trump, “Twitter şimdi de 2020 Başkanlık Seçimleri’ne müdahale ediyor. Diyorlar ki, posta yoluyla oy kullanmanın dev bir yolsuzluk ve sahteciliğe neden olacağına dair açıklamam doğru değilmiş. Bunun teyidini de yalan haberci CNN ve Amazon’un sahibi olduğu Washington Post’tan yapıyorlar. Twitter, ifade özgürlüğünü boğuyor ve ben, başkan olarak, bunun olmasına izin vermeyeceğim” mesajını paylaştı.