MI6 eski şefi: Virüs kazayla üretildi

MI6 eski şefi: Virüs kazayla üretildi
İngiltere Gizli Haber Alma Servisi MI6’in eski şefi Sir Richard Dearlove, koronavirüsün (Covid-19) Vuhan kentindeki laboratuvarından ‘kazayla’ yayıldığını ve insan yapımı olduğunu iddia etti. Dearlove, basına yaptığı açıklamada,...

İngiltere Gizli Haber Alma Servisi MI6’in eski şefi Sir Richard Dearlove, koronavirüsün (Covid-19) Vuhan kentindeki laboratuvarından ‘kazayla’ yayıldığını ve insan yapımı olduğunu iddia etti. Dearlove, basına yaptığı açıklamada, Norveç ve İngiliz bilim insanın salgına ilişkin sonıucu paylaşarak, koronavirüsün Vuhan’daki laboratuvarından kazayla yayıldığını ileri sürdü.
‘İNSAN YAPIMI’
Haberglobal’de yer alan habere göre Dearlove, yapılan çalışmayı incelediğinde virüsün insan yapımı olduğunu ve kazayla ortaya çıktığını vurguladı. MI6’i 1999 ile 2004 yılları arasında yöneten Dearlove, St George’s Hastanesi’nden Profesör Angus Dalgleish ile Londra Üniversitesi’nden Norveçli Virolog Birger Sorensen’in birlikte hazırladıkları raporun çok önemli olduğunu ifade etti. Raporda, SARS virüsüyle aynı aileden olan koronavirüsün (SARS-Cov-2) incelendiğinde, virüs ailesinden tamamen farklı yapıya sahip olduğunun tespit edildiği vurgulandı.
Eski MI6 şefi, yayınlanan raporun sonucunda koronavirüsün insan yapımı olduğuna dair elle tutulur deliller olduğunu belirtti. Dearlove ayrıca bu delillerin ışığında, rapor sonucunun Çin’in dünyaya verdiği zararı ödemeye zorlayacağını sözlerine ekledi.