SEÇİM ÖNCESİ LUKEŞENKO’NUN RAKİBİ GÖZALTINA ALINDI

SEÇİM ÖNCESİ LUKEŞENKO’NUN RAKİBİ GÖZALTINA ALINDI
Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılacak seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun en büyük rakibi Viktor Babariko gözaltına alındı. Ülkede daha önce de muhalefet adaylarının mitinglerine katılanlar gözaltına...

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılacak seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun en büyük rakibi Viktor Babariko gözaltına alındı. Ülkede daha önce de muhalefet adaylarının mitinglerine katılanlar gözaltına alınmıştı.
Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun en büyük rakibi olarak gösterilen eski bankacı Viktor Babariko’nun gözaltına alındığı bildirildi.
Rus basınında yer alan haberlere göre Babariko, adaylık için gerekli imza sayısına ulaşmak amacıyla çalışma yürüttüğü sırada, imza toplama süresinin bitimine bir gün kala oğluyla birlikte gözaltına alındı. Babariko’nun, eskiden yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Belgazprom bankasına yönelik vergi kaçakçılığı ve kara para aklama davasında “tanıklar üzerinde baskı kurduğu” şüphesiyle ilgili ifadesinin alınacağı, ünlü muhalefet liderinin evinde arama yapıldığı ifade edildi.
Belarus’ta seçim kampanyalarının sürdüğü son 1,5 ayda muhalefet adaylarının gösterilerine katılan çok sayıda kişi gözaltına alınırken, bazı muhaliflere de idari cezaya çarptırıldı.
Belarus’ta ilk devlet başkanlığı seçimleri 10 Temmuz 1994 yılında yapılmış, seçimi Aleksandr Lukaşenko kazanmıştı. Lukaşenko’nun tekrar seçilebilmesini sağlayan anayasa değişikliğinin yapıldığı Belarus’ta yönetim biçimi başkanlık tipi Cumhuriyet
Belarus’ta 1994 yılından bu yana devlet başkanlığı koltuğunda oturan Lukaşenko, gelecek seçimlerde altıncı kez aday olmaya hazırlanıyor.