Yunanistan’da sıra bize geldi paranoyası devreye girdi

Yunanistan’da sıra bize geldi  paranoyası devreye girdi
Türkiye’nin son dönem siyaset gündemi haline gelen Ayasofya tartışmasını değerlendiren Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Doğu Akdeniz’deki hareketliliği görüyorlar ve açıkçası bundan sonra...

Türkiye’nin son dönem siyaset gündemi haline gelen Ayasofya tartışmasını değerlendiren Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, “Doğu Akdeniz’deki hareketliliği görüyorlar ve açıkçası bundan sonra ‘Sıra bize geldi’ paranoyası devreye girmiş durumda” dedi. Geçen 29 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dev ekrandan bağlandığı Ayasofya’da “İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümü etkinlikleri” kapsamında Fetih Suresi okundu. Bu etkinliğin ardından Yunanistan’dan tepki geldi. Yunanistan Hükümeti bunu bir ‘meydan okuma’ olarak nitelendirdi. Son olarak iki gün önce açıklama yapan Erdoğan, Ayasofya’nın statüsü konusunda Danıştay’ın vereceği karara göre hareket edileceğini söyledi.
CİDDİ GERGİNLİK İLERLİYOR
Yunanistan’ın Türkiye’nin niyetleri konusunda tedirgin olduğunu belirten ve Radyo Karakutu’da Yavuz Oğhan’a konuşan Aydın, “Özellikle Türkiye’nin Suriye’de yaptıklarını ve Libya’da yapılanları izliyorlar. Doğu Akdeniz’deki hareketliliği görüyorlar. Türkiye tarafında da Savunma Bakanı birkaç hafta önce ‘Doğu Ege Adaları’nın ilhaktan arındırılması problemi var’ dedi. Bu da 90’lı yıllardan bu yana kullanılmış bir argüman değildi. Dolayısıyla arka planda ciddi bir gerginlik ilerliyor” diye konuştu.