İstihdam paketinden kıdem tazminatı çıktı

İstihdam paketinden kıdem tazminatı çıktı
Ana hatlarıyla kabine toplantısı sonrası Erdoğan tarafından açıklanan istihdam kalkanı paketi kapsamında kıdem tazminatı fonu çalışması yürütülüyor. İktidar işçi ve işveren örgütlerinden görüş alıyor, elde 2 formül...

Ana hatlarıyla kabine toplantısı sonrası Erdoğan tarafından açıklanan istihdam kalkanı paketi kapsamında kıdem tazminatı fonu çalışması yürütülüyor. İktidar işçi ve işveren örgütlerinden görüş alıyor, elde 2 formül var.

Yeni açıklanan istihdam kalkanı paketi kapsamında kıdem tazminatlarında yeni formüller üretilmeye çalışılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ana hatlarıyla açıklanan paket kapsamında kıdem tazminatı fonu konusunda da ayrı bir çalışma yürütüldüğü öğrenildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yürütülen çalışmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı da aktif katkı sağlıyor. İşçi ve işveren örgütlerine ayrı ayrı bilgi verilerek görüşleri isteniyor.
Tamamlayıcı emeklilik sisteminin bir parçası olacak kıdem tazminatı fonuyla yurt içi tasarrufların artırılması ve ikinci bir emekli aylığı bağlanarak sosyal güvenlik sistemi üzerindeki yükün azaltılması amaçlanıyor.
Habertürk’te yer alan habere göre 1 Ocak 2022 tarihinde geçilmesi planlanan kıdem tazminatı fonu uygulaması için iki formül üzerinde duruluyor.

  1. FORMÜL: Birinci formülde 30 günlük kıdem tazminatının 19 gününün mevcut sistemdeki gibi devam etmesi, 11 günün ise kıdem tazminatı fonuna devredilmesi öngörülüyor. Bu formül için 11 günlük brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı fonuna prim kesilecek. İşçinin her bir yıllık hizmete karşılık alacağı 30 günlük kıdem tazminatının 19 günü mevcut sistemdeki kurallar çerçevesinde ödenecek, 11 günü ise kıdem tazminatı fonunda birikerek, örneğin 56 yaşında toplu alınabilecek.
  2. FORMÜL: İkinci formülde ise kıdem tazminatı fonu için yüzde 6 oranında prim kesilecek. Bunun 4 puanı işveren, 0.5 puanı işçi priminden oluşacak. Devlet 1 puan katkıda bulunacak. Vergi indirimi yoluyla da 0.5 puanlık ilave prim katkısı yapılacak. Böylece toplam prim tutarı yüzde 6 olacak.
  3. FORMÜL İSTEĞE BAĞLI
    Mevcut çalışanların, sistem değişikliğine kadar olan döneme ait kıdem tazminatına ilişkin hakları saklı kalacak. Birinci formülün benimsenmesi halinde 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mevcut çalışanlar dahil olmak üzere herkes için zorunlu olacak. İkinci formül ise mevcut çalışanlar için isteğe bağlı olacak. İşçi sendikaları 30 günlük ücret üzerinden ödenen mevcut kıdem tazminatının aylık yüzde 8.33’e karşılık geldiğini ileri sürüyor. Fona yüzde 6 oranında prim kesilmesi, 21.6 günlük kıdem tazminatına karşılık geliyor. Ancak, ekonomi yönetimi ise fonda toplanacak primlerin nemalanmasıyla her hizmet yılı için 30 günlük ücrete karşılık gelecek ödemenin mümkün olacağını savunuyor.

TOBB, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ VE TİSK KARŞI ÇIKTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kıdem tazminatının fona aktarılmasını da içeren istihdam paketiyle ilgili işveren ve işçi sendikalarıyla bir araya geldi. TOBB, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK iki formüle de karşı çıktı. Daha sonra Cumhurbaşkanı ile ayrı bir görüşme gerçekleştirildi.
Türk-İş kıdem tazminatı fonunu istemediklerini iletirken, Hak-İş kıdemden yararlanamayan milyonlarca çalışanın sorununun çözülmesini istediklerini ancak bugün bu tartışmaların zamanı olmadığını bildirdi. İşvereni temsilen toplantıya katılan TİSK ve TOBB Başkanları da kıdem fonuna sıcak bakmadıklarını açık bir şekilde ifade ettiler. Kıdem tazminatı fonuna geçilerek yabancı yatırımcılara ekonomik reformların devam ettiği gösterilmek isteniyor.

İstifa edene kısıtlama talebi

İşveren örgütlerinin, kıdem tazminatı fonu uygulamaya geçtiğinde de kendi isteğiyle işten ayrılan veya ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılıktan işten atılan işçilerin kıdem tazminatından yararlanmamasını, fon için ödenen primlerin işverene iade edilmesini istediği öğrenildi. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için bir iş yerindeki çalışma süresinin en az bir yıl olması gerekiyor.