Ortak Konut Kredisi: Konut kredisinde yeni formül!

Ortak Konut Kredisi: Konut kredisinde yeni formül!
Bankaların verdiği konut kredisi faizlerinin hızla yükselmesi zaten zor durumda olan vatandaşların ev sahibi olmasını imkansız hale getiriyor. Bu çıkmaza Ziraat Bankası'ndan "Ortak Konut Kredisi" modeli ile çözüm geldi. İşte detaylar...

Ortak Konut Kredisi, en az iki, en fazla beş kişi tarafından kullanılabilen bir kredi türü. Bu model, birden fazla kişinin gelir beyanlarını birleştirerek yüksek tutarlı kredileri daha kolay bir şekilde geri ödeyebilmesini sağlıyor. Böylece, aylık taksitler önemli ölçüde hafifliyor.

Kredinin özellikleri

Ortak Konut Kredisi’nin sunduğu avantajlar ve özellikler şu şekilde:

  • Krediye konu olan gayrimenkul üzerine ipotek konuluyor.
  • Banka, gerekli gördüğünde ek teminat talep edebiliyor.
  • Kredi kullanan müşterilere hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası seçenekleri sunuluyor.

200 bin TL kredi çeken bir bireyin 36 ay vade ile aylık ödemesi normalde 11.000 TL iken, bu tutar Ortak Konut Kredisi ile beş kişi arasında bölündüğünde kişi başı aylık taksit 2.200 TL’ye düşüyor. Bu, kredinin daha ulaşılabilir ve yönetilebilir olmasını sağlayarak, daha geniş bir kullanıcı kitlesinin ev sahibi olmasına olanak tanıyor.

Başvuru ve detaylar

Ortak Konut Kredisi’ne başvurmak için en az iki, en fazla beş kişi bir araya gelmelidir. Kredi miktarı, SPK lisanslı ekspertiz firmaları tarafından belirlenen konut değeri üzerinden hesaplanır. BDDK tarafından belirlenen maksimum kredi tutarlarına göre işlem yapılır.

Yüksek faiz oranları nedeniyle tek başına konut kredisi kullanmakta zorlanan bireyler için büyük bir fırsat sunan bu kredi modeli, konut sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürmek için önemli bir adım atıyor. Ortak Konut Kredisi, ödeme yükünü hafifleterek, daha fazla kişinin ev sahibi olmasını mümkün kılıyor.