Reuters: Artan enflasyon baskısı Erdoğan'ın ekonomi politikasındaki U dönüşünü sınıyor

Reuters: Artan enflasyon baskısı Erdoğan'ın ekonomi politikasındaki U dönüşünü sınıyor
Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisine ilişkin analizinde ekonomistlerin bu ay yüzde 8,5 enflasyon beklediğine işaret ederek yetkililerin hanelere sabır çağrısı yaptığını yazdı.İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Türkiye’deki...

Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisine ilişkin analizinde ekonomistlerin bu ay yüzde 8,5 enflasyon beklediğine işaret ederek yetkililerin hanelere sabır çağrısı yaptığını yazdı.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Türkiye’deki ekonomi politikalarını ele aldığı analizinde, Türkiye’nin artan hayat pahalılığı krizi karşısında bu yaz çok fazla rahatlayamayacağını, çünkü ekonomistlerin ağustos ayında tüketici fiyatlarında yüzde 8,5'e kadar artış beklediğini yazdı. Nevzat Devranoğlu ve Orhan Coşkun imzasıyla yayınlanan analizde, bu durumun daha geleneksel politikalara doğru acılı bir yola giren Ankara'nın karşı karşıya olduğu güçlüğün altını çizdiği ifade edildi.

‘Türkiye’de enflasyon: Erdoğan’ın politikasındaki U dönüşü sabırları sınıyor’ başlıklı analizde, “Liradaki düşüş ve vergi artırımlarının tetiklediği, devam eden enflasyon baskısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni maliye bakanı ve merkez bankası başkanının iç talebi yavaşlatması beklenen faiz artırımları dahil olmak üzere politikada bir U dönüşü yaptığı dönemde geldi” değerlendirmesine yer verildi.

‘Fiyatlar Bu Ay Yüzde 5,5 İla 8,5 Oranında Artabilir’

Yıllarca devam eden faiz düşürme politikasının ardından gelen parasal sıkılaştırmanın 2024 yılı ortasına kadar enflasyonu düşürme amacı taşıdığını hatırlatan Reuters, “Fakat bu esnada bu U dönüşü para birimine darbe indirdi ve yetkililerin halihazırda gergin olan hanelere sabır çağrısı yapmasını beraberinde getirdi” gözlemini paylaştı.

Beş ekonomistin Türkiye’deki tüketici fiyatlarının ağustos ayında yüzde 5,5 ila 8,5 oranında artmasını beklediği bilgisini paylaşan ajans, ekonomistlerin temmuz ayında yapılan faiz artırımı sebebiyle gıda fiyatlarında da artış beklediğini yazdı.

‘2024’ün 2’nci çeyreğine kadar enflasyon artışı bekleniyor’

Erdoğan’ın mart ayındaki seçimlerde yeniden cumhurbaşkanı seçilmesiyle ekonomi politikalarında gittiği değişimi hatırlatan Reuters haber ajansı, Erdoğan’ın itirazına rağmen Merkez Bankası’nın faiz artırdığını, fakat kısmen liradaki değer kaybı sebebiyle bankanın 2024’ün ikinci çeyreğine kadar enflasyon artışı beklediğini aktardı.

Bazı analistlerin yaklaşan yerel seçimlere işaret ederek Erdoğan’ın faizlerin artmasına ve büyümenin yavaşlamasına ne kadar izin vereceğini sorguladığı gözlemine yer verilen analizde, konuya aşina bir Türk yetkilinin kademeli sıkılaştırmanın büyümeyi koruma ve istihdam ile ekonomiye yönelik şokları önleme amacı taşıdığını söylediği kaydedildi.