Türkiye, genç işsizlikte dünya beşincisi oldu

Türkiye, genç işsizlikte dünya beşincisi oldu
Ülkelere göre genç işsizlik oranları belli oldu buna göre Güney Afrika yüzde 58.1 ile birinci olurken, Türkiye yüzde 22,8 genç işsizlik oranı ile beşinci sıraya yerleşti.Medya takip kurumu Ajans Press, işsizlik ile alakalı...

Ülkelere göre genç işsizlik oranları belli oldu buna göre Güney Afrika yüzde 58.1 ile birinci olurken, Türkiye yüzde 22,8 genç işsizlik oranı ile beşinci sıraya yerleşti.

Medya takip kurumu Ajans Press, işsizlik ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve ITS Medya’nın dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre, bu yıl işsizlik ile alakalı çıkan haber adedi 19 bin 818 olarak kaydedildi.
Ajans Press’in countryeconomy.com verilerinden elde ettiği bilgilere göre, ülkelere göre genç işsizlik oranları belli oldu. Böylelikle Türkiye yüzde 22,8 ile beşinci sıraya yerleştiği saptanırken, ilk sırada yer alan ülke ise yüzde 58,1 oran ile Güney Afrika olarak kayıtlara geçti. Genç işsizlikte yer alan sırasıyla diğer 5 ülke ise yüzde 35,6 ile Yunanistan, 33,1 ile İspanya, yüzde 28 ile de İtalya olarak gerçekleşti.
EN DÜŞÜK JAPONYA
Listede yer alan ülkeler içinde en düşük oranın yüzde 3,8 ile Japonya’da olduğu gözlendi. Genç işsizlerin en düşük olduğu diğer ülkeler ise, araştırma 25 yaş altını kapsarken, genel işsizlik oranlarına bakıldığında yine en çok payı Güney Afrika’nın aldığı saptandı.
TÜİK’in Şubat dönemi verilerinde 15-24 grubunu kapsayan genç nüfusa ilişkin istatistikler de yer aldı. Buna göre, genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,7 puan azalarak, yüzde 24,4 olarak tespit edildi.